Żynda (vel Zynda), Paweł oraz jego synowie: Franciszek i Józef

Żynda, Paweł (1864 – ?)

Paweł Żynda  urodził się  w 1864 r. w Pogorzelcu, w gminie Giby. Był rolnikiem. Działał w POW. Do Powstania Sejneńskiego 1919 zgłosił się z dwoma synami, Franciszkiem i Józefem oraz z własną bronią. Wykazał się dzielnością. W 1932 r. został odznaczony Medalem Niepodległości („Monitor Polski” nr 167/1932, Dział C. poz. 817) Zynda Paweł) oraz Brązowym Krzyżem Zasługi.  Popowstaniowe jego losy nie są nam obecnie znane. Na obu sejneńskich cmentarzach nie znaleziono grobu Pawła Żyndy. Prosimy rodzinę, krewnych i znajomych o pomoc w ustaleniu daty jego śmierci oraz miejsca wiecznego spoczynku.

Żynda, Franciszek (1897– ?)

Franciszek Żynda  urodził się  w 1897 r. w Pogorzelcu. Był synem Pawła. Wraz z ojcem Pawłem i bratem Józefem działał w POW i brał udział w Powstaniu Sejneńskim 1919. Dalsze jego losy nie są nam obecnie znane. Prosimy rodzinę, krewnych i znajomych o pomoc w ustaleniu daty śmierci oraz miejsca wiecznego spoczynku Franciszka Żyndy.

Żynda, Józef (1901 – ?)

Franciszek Żynda  urodził się  w 1901r. w Pogorzelcu. Był synem Pawła. Wraz z ojcem Pawłem i bratem Franciszkiem działał w POW i brał udział w Powstaniu Sejneńskim 1919. Dalsze jego losy nie są nam obecnie znane. Prosimy rodzinę, krewnych i znajomych o pomoc w ustaleniu daty śmierci oraz miejsca wiecznego spoczynku Józefa Żyndy.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł1 .

1 Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html

Listy członków POW z lat 1918 – 1919, sporządzone przez Dominika Miszkiela i Piotra Szyryńskiego.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *