Żynda: Paweł, Piotr i Witold

Żynda, Paweł (1864 – ?)

Paweł Żynda  urodził się  w 1864 r. w Pogorzelcu, gmina Giby. Był rolnikiem. W 1932 r. został odznaczony Medalem Niepodległości („Monitor Polski” nr 167/1932). To wskazuje, że był  Powstańcem Sejneńskim i/lub uczestnikiem wojny 1920 r.  Dalsze jego losy nie są nam obecnie znane. Na obu sejneńskich cmentarzach nie znaleziono jego grobu. Prosimy rodzinę, krewnych i znajomych o pomoc w ustaleniu daty śmierci oraz miejsca wiecznego spoczynku Pawła Żyndy.

Żynda, Piotr (1901 – ?)

Piotr Żynda  urodził się  2 lutego 1901 r. w Orlinku, w gminie Krasnopol. Był synem Teofila i Moniki. W POW działał pod pseudonimem Krencielewski. Był rolnikiem. W 1938 r. jego wniosek o odznaczenie Medalem Niepodległości został odrzucony. Samo nominowane do odznaczenia wskazuje, że był  Powstańcem Sejneńskim i/lub uczestnikiem wojny 1920 r.  We wniosku o odznaczenie wskazał Orlinek jako miejsce swojego zamieszkania. Dalsze jego losy nie są nam obecnie znane. Być może został pochowany w Krasnopolu. Prosimy rodzinę, krewnych i znajomych o pomoc w ustaleniu daty śmierci oraz miejsca wiecznego spoczynku Piotra Żyndy.

Żynda, Witold  (1896 – ?)

Witold Żynda  urodził się  w 1896 r. w Pawłówce, w gminie Krasnopol. Był rolnikiem. W 1933 r. został odznaczony Medalem Niepodległości („Monitor Polski” nr 131/1933, Dział C. poz. 917). To wskazuje, że był  Powstańcem Sejneńskim i/lub uczestnikiem wojny 1920 r.  Dalsze jego losy nie są nam obecnie znane. Czy został pochowany w Krasnopolu? Prosimy rodzinę, krewnych i znajomych o pomoc w ustaleniu daty śmierci oraz miejsca wiecznego spoczynku Witolda Żyndy, urodzonego w 1896 r.  Prosimy także o odpowiedź na ważne pytanie: czy Witold Żynda, który urodził się w 1900 r. we wsi Pawłówka i Witold Żynda, który urodził się w 1896 r. we wsi Pawłówka to były inne osoby? A może jest to błąd w zapisie daty urodzenia.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł1 .

1 Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *