Grodzicka, Anna (1891 – 1979), zarejestrowany GRÓB WETERANA

Anna Grodzicka urodziła się 3 lipca 1891 r., była córką Tomasza i Tekli Motulewicz, a siostrą Stanisława Raułuszkiewicza. W POW działała pod pseudonimem ,,Gałązka”. Z danych CAW dowiadujemy się1, że w 1932 r. została odznaczona  Medalem Niepodległości („Monitor Polski” nr 246/1932). Odznaczenie Medalem Niepodległości potwierdza, że musiała być Powstańcem Sejneńskim i/lub wspierać na zapleczu działania wojenne w 1920 r.  Posiadała także legitymację poświadczającą odznaczenie o numerze 9863-15/3110,  którą 29 sierpnia 1934 r.  wysłano na podany we wniosku adres: Sejny, ulica Gumienna 1. Anna Grodzicka, z domu Raułuszkiewicz, zmarła w 1979 roku i została pochowana w grobie rodzinnym na Starym Cmentarzu w Sejnach.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł oraz napisów na cmentarnym nagrobku.

1  Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM

Raułuszkiewiczówna Anna „Gałązka” po mężu Grodzicka, ur. 3 VII 1891 roku w osadzie Kielmin w gminie Giby, córka Tomasza i Tekli z domu Motulewicz. Jej brat Witold był członkiem POW. Ukończyła szkołę elementarną w Sejnach. Po wybuchu I wojny światowej wraz z rodziną została ewakuowana do Orła w głębi Rosji. W lipcu 1918 roku wróciła do kraju i wraz z rodziną zamieszkała w Sejnach. Była członkinią POW od 20 VI 1919 roku (?). Należała do sekcji „informacyjno-wywiadowczej na terenie […] powiatu sejneńskiego”, którą kierowała Dominika Myszczyńska. Pełniła funkcję „kurierki i wywiadowczyni Kom. Ob. 3”. Jej przełożonymi byli pchor. Józef Sibera „Hełkowski” i por. „Żubr”. Przewoziła do Simna i Łoździej „odezwy do Polaków […] i inne papiery”. Jeździła do Rudawki koło Sopoćkiń i Kalet i Mikaszówki. Przechodziła „przez posterunki litewsko-niemieckie na Kanale Augustowskim w Mikaszówce w celu dostarczenia informacji do Wojsk Polskich o stanie broni i amunicji” oraz przyniosła „potrzebne wiadomości dla dowódcy”. Około połowy sierpnia 1919 roku przeprowadziła „bocznemi drogami wraz z p. [Jerzym] Wojczulanisem, członkiem P.O.W. z Simna kilkunastu powstańców, którzy brali udział czynny w akcji pod Sejnami”. Wraz z bratem Witoldem z rozkazu komendanta Obwodu 3 Sejneńskiego pchor. Józefa Sibery przewoziła „broń (karabiny) z nad Kanału Augustowskiego dla członków” obwodu. Wacław Krynicki napisał, że „Za czasów okupacji prowadziła wywiad w Sejnach o zamierzonym przez Litwinów i Niemców ruchu, donosiła do Suwalskiego Koła P.O.W. Podczas bojów, z bronią brała czynny udział”. Od 8 IX 1919 do 1 V 1920 roku pracowała jako kasjerka w gospodzie żołnierskiej w Sejnach, a od 21 V 1920 do 21 VII 1920 roku w ekspozyturze Komisji Szacunkowej w Sejnach. Od 1 V 1921 do 1 I 1924 roku i likwidacji powiatu sejneńskiego pracowała w charakterze młodszego urzędnika w Urzędzie Skarbowym Podatków i Opłat Skarbowych w Sejnach. Później była na utrzymaniu brata, mieszkając z nim i rodzicami w Sejnach przy ulicy Gumiennej 1. Zajmowała się prowadzeniem gospodarstwo domowego i opiekowała sparaliżowanym ojcem. W 1932 roku została odznaczona Medalem Niepodległości.

Opracował Krzysztof Skłodowski.

12.10.2023 r.

Zarejestrowany GRÓB WETERANA

Na podstawie art.3 ust. 11 ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski (Dz. U. z 2018 r., poz. 2529) Prezes Instytutu Pamięci Narodowej poinformował, że mogiła Anny Grodzickiej, pochowanej na  Starym Cmentarzu Parafialnym w Sejnach, została wpisana do centralnej ewidencji grobów  weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Tabliczki z napisem GRÓB WETERANA WALK O WOLNOŚC I NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI oraz zaświadczenia z numerem ewidencyjnym mogiły będą wręczane rodzinom przez Przedstawiciela Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku dnia 23 sierpnia 2024 r. w Sejnach, w czasie uroczystości poświęconej 105. rocznicy wybuchu Powstania Sejneńskiego. Informacja o miejscu i godzinie spotkania w Sejnach dnia 23 sierpnia 2024 r. zostanie przesłana na wszystkie zgłoszone adresy nie później niż w pierwszej połowie sierpnia 2024 r.

Uprzejmie prosimy rodzinę, krewnych i znajomych Anny Grodzickiej  o zgłaszanie zamiaru udziału w uroczystości wręczania zaświadczeń oraz tabliczek GRÓB WETERANA dnia 23 sierpnia 2024 r. w Sejnach: telefon  22 643 65 63  i  698 592 168; mail <irka.kasperowicz@gmail.com>.

23.04.2024 r.

Pod adresem https://jzi.org.pl/geneo/ znajdujemy kopię aktu ślubu nr 49/1934 Anny Raułuszkiewicz i Bolesława Józefa Grodzickiego:

ParafiaSejny
Rok1934
Akt49
Data ślubu1934-09-29
Imiona młodegoBolesław Józef
Nazwisko młodegoGrodzicki
Miejscowość młodego (parafia)Suwałki
Miejsce urodzenia młodegoSejny
Stan cywilny młodegokawaler
Wiek młodego48
Imiona młodejAnna
Nazwisko panieńskie młodejRałuszkiewicz
Miejscowość młodej (parafia)Sejny
Miejsce urodzenia młodejKiełmin (Teolin)
Stan cywilny młodejpanna
Wiek młodej45
Imię ojca młodegoFranciszek 
Imię matki młodegoHonorata
Nazwisko panieńskie matki młodegoStefankiewicz
Imię ojca młodejTomasz 
Imię matki młodejTekla
Nazwisko panieńskie matki młodejMotulewicz
ŚwiadkowieStanisław Raułuszkiewicz (38) leśniczy lasów Państwowych z Maćkowej Rudy, złożył podpis
Dominik Wierzbicki (52) emeryt były profesor gimnazjum z Suwałk, złożył podpis
Młody uwagizastępca naczelnika urzędu skarbowego, złożył podpis
Młoda uwagizłożyła podpis
Inne uwagi1 zapowiedź, od dwóch zapowiedzi została uzyskana dyspensa z dn. 1934-09-25
Ślubu udzielałks. Wincenty Astasiewicz proboszcz sejneński
Akt podpisałks. Wincenty Astasiewicz proboszcz sejneński
KsięgaŚluby 1934-1940
Osoba indeksującaUrszula Orzechowska
Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *