Jurgielanis, Franciszek (1896 – ?)

Franciszek Jurgielanis urodził się 18 grudnia 1896 r. we wsi Suborowo, w gminie Berżniki. W swoim Arkuszu Ewidencyjnym przebiegu służby w Polskiej Organizacji Wojskowej napisał, iż ukończył 4 oddziały szkoły powszechnej w Berżnikach. Pracował w rolnictwie. Od 13 czerwca do września 1919 r.  działał w POW jako starszy szeregowy i zastępca komendanta plutonu Dominika Miszkiela. W Powstaniu Sejneńskim walczył pod Gibami, Berżnikami i Sejnami. Był więziony przez Litwinów. Swój Arkusz Ewidencyjny Franciszek Jurgielanis podpisał 12 kwietnia 1929 r., a Suborowo w gminie Berżniki podał w Arkuszu jako miejsce zamieszkania.

W 1932 r. Franciszek Jurgielanis został odznaczony Medalem Niepodległości („Monitor Polski” nr 167/1932, Dział C. poz. 533). Odznaczenie i dyplom wysłano 9 stycznia 1933 r. na ten sam adres, który był podany w 1929 r.  

Prosimy o pomoc w sprawie ustalenia daty śmierci i miejsca wiecznego spoczynku Franciszka Jurgielanisa. Możemy tylko przypuszczać, iż został pochowany na cmentarzu w Berżnikach.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie informacji, zaczerpniętych z kopii Arkusza Ewidencyjnego, podpisanego przez Franciszka Jurgielanisa oraz na podstawie internetowych zasobów CAW1.

1 Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *