Jaskółd, Eugeniusz (1845-1923), Powstaniec Styczniowy 1863, zmarł w Sejnach, mogiły nie znajdujemy

Jaskółd, Eugeniusz (1845-1923) (vel Eugieniusz Jaskold, vel Eugeniusz Jaskołd)

Na internetowej liście Powstańców Styczniowych, umieszczonej pod adresem: https://pamiecbliskich.com/materialy/lista-powstancow-styczniowych-1863-1864/, znajdujemy kolejnego Powstańca Styczniowego. To „Jaskold (Niedzwiecki) Eugieniusz Sylwestr, ur. 31.12.1845”. A Jarosław Marczak pisze tak1: „Jaskołd Eugeniusz, ur. w 1845 roku w miejscowości Dębowa. Służył w oddziale Pawła Suzina, w kawalerii Świdrygiełły. Po rozbiciu oddziału przeszedł do partii Konstantego Ramotowskiego „Wawra”, gdzie został przydzielony do konnicy mjr. Wincentego Reklewskiego. Brał udział w wielu bitwach, m.in. pod Gruszkami, Kozim Rynkiem, Sieburczynem, Plewkami i Wincentą. Przebywał na emigracji we Francji. Później osiadł w Galicji. W latach 20. mieszkał w Sejnach. Zmarł 6 lipca 1923 roku. Prawdopodobnie był bratem Stanisława Jaskołda, powstańca powieszonego 2 grudnia 1863 roku w Suwałkach.” A z artykułu Bronisława Wojciechowskiego2 dowiadujemy się następnie, że Eugeniusz był młodszym bratem powieszonego przez Rosjan Stanisława. Po śmierci brata Eugeniusz Jaskołd walczył dalej w Puszczy Augustowskiej pod pseudonimem Zygmunt Niedźwiecki. Z kopii aktu zgonu możemy dowiedzieć się, że 6 lipca 1923 roku o szóstej po południu „umarł w Sejnach na miejscu zamieszkania Eugenjusz Jaskółd lat osiemdziesiąt jeden mający żołnierz wojsk polskich z 1863 roku kawaler syn Hypolita i Anny małżonków Jaskoldów urodzony we wsi Dębowo parafji Kaletnik”. Zgon Powstańca nastąpił w Sejnach jako miejscu zamieszkania i tu sporządzono akt zgonu co oznacza, że Eugeniusz Jaskółd został pochowany w Sejnach. Grobu dotąd nie udało się  odszukać.  Gdyby jednak  w przyszłości zdołano ustalić jego położenie, to na pomniku powinien  znaleźć się napis:

EUGENIUSZ  JASKÓŁD  (1845-1923)

POWSTANIEC STYCZNIOWY

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka.

 1Jarosław Marczak, Weterani powstania styczniowego z Suwalszczyzny, Rocznik Augustowsko-Suwalskie, Wydawca: Augustowsko-Suwalskie Towarzystwo Naukowe, przy współpracy z  Archiwum Państwowym w Suwałkach i Muzeum Okręgowym w Suwałkach,  Tom XIII,  2013, s.126.  Adres internetowy: http://www.astn.pl/r2013/weterani.htm

2Wojciechowski Bronisław, Uwagi na temat braci Jaskołdów i innych powstańców z 1863 r. na Suwalszczyźnie, „Rocznik Białostocki”, 17, 1991, s. 271.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *