Plesiewicz, Konstanty (1873 – 1945)

Konstanty Plesiewicz urodził się 24 grudnia 1873 r. Pracował jako stolarz i w latach międzywojennych pełnił funkcję radnego w Radzie Miejskiej Sejn. Prawdopodobnie nie był Powstańcem Sejneńskim z uwagi na wiek (w 1919 roku miał 46 lat, czyli był w wieku średnim, a Powstańcami byli na ogół ludzie młodzi), ale niewątpliwie musiał wspierać Powstanie, skoro w wolnych wyborach został wybrany radnym. Jego artystycznie wykonane, piękne dębowe meble jeszcze do dzisiaj są używane w paru sejneńskich domach. Mieszkał w Sejnach wraz z żoną, synem Wiktorem i córka Heleną w małym drewnianym domku przy ulicy Łącznej. Zmarł w 1945 r. i został  pochowany na Starym Cmentarzu w Sejnach.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie relacji Wnuków, Janusza Popławskiego i Prof. dr hab. Wojciecha Popławskiego oraz na podstawie podanych źródeł1 i napisu na cmentarnym nagrobku.

1  Stanisław Buchowski, Rada Miejska w Sejnach w okresie międzywojennym, http://www.astn.pl/r2003/rada.htm [dostęp: 25.05.2021 r.] oraz Irena Staniewicz, Administracja Sejn w okresie międzywojennym, Almanach Sejneński nr 3,  Ośrodek ,,Pogranicze – sztuk, kultur, narodów ” w Sejnach, Sejny 2004, s. 141- 167.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *