Palewicz, Stanisław (1900 – 1987), zarejestrowany GRÓB WETERANA

Stanisław Palewicz urodził się 7 maja 1900 r. w Grenador, w USA, był synem Zygmunta i Anieli. W latach 1918 -1919 działał w POW jako mieszkaniec Berżnik. Brał udział w Powstaniu Sejneńskim i był ochotnikiem, walczącym w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919 -1920 r. Dwuletnią służbę w Wojsku Polskim zakończył w stopniu szeregowego. Został osadnikiem wojskowym w Krasnowie. Zamarł 30 maja 1987 r.  w Krasnowie i został pochowany na Starym Cmentarzu w Sejnach.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych materiałów1 oraz relacji wnuka Krzysztofa Skupskiego z Krasnowa.

1Osadnictwo wojskowe w dwudziestoleciu międzywojennym: https://kresy.genealodzy.pl/zbior/pdf/osadnicy_wojskowi.pdf, na tej liście występuje pod nr 6468.  [dostęp:30.05.2021 r.]. Listy członków POW z lat 1918 – 1919, sporządzone przez Dominika Miszkiela i Piotra Szyryńskiego.

Zarejestrowany GRÓB WETERANA

Na podstawie art.3 ust. 11 ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski (Dz. U. z 2018 r., poz. 2529) Prezes Instytutu Pamięci Narodowej poinformował, że mogiła Stanisława Palewicza, pochowanego na  Starym Cmentarzu Parafialnym w Sejnach, została wpisana do centralnej ewidencji grobów  weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Tabliczka z napisem GRÓB WETERANA WALK O WOLNOŚC I NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI oraz zaświadczenie z numerem ewidencyjnym mogiły zostaną wręczone  Rodzinie przez Przedstawiciela Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku dnia 23 sierpnia 2023 r. w Sejnach, w czasie uroczystości specjalnie w tym celu zorganizowanej przez Stowarzyszenie Zwolenników Idei Upamiętniania Komendanta ,,ZIUK” oraz grupę przedstawicieli powstańczych rodzin w składzie: Halina i Jan Dzienisiewicz, Marta Dziemido, Irena Kasperowicz-Ruka, Bernard Kozakiewicz, Sławomir Rutkowski oraz Henryk  Sylwista.  Beata Dźwilewska, Prezes Stowarzyszenia ,,ZIUK” oraz grupa przedstawicieli powstańczych rodzin serdecznie zapraszają rodzinę, krewnych, znajomych i sąsiadów Stanisława  Palewicza na tę uroczystość. Informacja o miejscu i godzinie spotkania w Sejnach 23 sierpnia 2023 r. zostanie podana w późniejszym terminie.

Prosimy o zgłaszanie chęci udziału w uroczystości wręczania tabliczek GRÓB WETERANA 23 sierpnia 2023 r. w Sejnach na następujący adres mailowy: <STOWARZYSZENIE.ZIUK@gmail.com>

Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „Palewicz, Stanisław (1900 – 1987), zarejestrowany GRÓB WETERANA

  1. Andrzej Szczudło komentarz:

    Zgodnie z metryką urodzenia nr 94 z 27 grudnia 1910 roku wystawioną w parafii Berżniki, Stanisław Palewicz, syn Zygmunta i Anieli Namiotkiewicz urodził się 7 maja 1900 roku w mieście Shenandoah, Pensylwania. Został zarejestrowany w rodzimej parafii po powrocie rodziny z Ameryki. Szerzej ten ewenement, chrzciny “hurtem” aż pięciorga dzieci jednego dnia opisałem na swoim blogu; https://zagowiec.wordpress.com/2023/04/11/hurtowe-chrzciny/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *