Hołub, Wawrzyniec (? – po 1945)

Wawrzyniec Hołub był felczerem, leczył rannych Powstańców Sejneńskich w lazarecie w Krasnopolu. Złożył później wniosek o odznaczenie Krzyżem Niepodległości, jednak nie został on rozpatrzony z nieznanych nam powodów. Krzyż Niepodległości otrzymał natomiast pośmiertnie Antoni Hołub, urodzony 10 czerwca 1901 r. („Monitor Polski” nr 156/1931, Dział B. poz. 107, ś.p. Hołub Antoni). Może to w jego imieniu występował o odznaczenie Wawrzyniec Hołub, może Antoni Hołub był jego synem czy też bratem? Sejnianie wspominają, że w okresie międzywojennym i w czasie drugiej wojny światowej przyjmował pacjentów w swoim niewielkim drewnianym domu z werandą, położonym przy ul. Zawadzkiego. Pani Sabina Wołukanis pamięta, że Wawrzyniec Hołub był kawalerem. Pamięta także, że Helena Tews, mieszkanka sejneńskiej Koziarki, bliska sąsiadka rodziny Sabiny Wołukanis, pomagała mu prowadzić gospodarstwo domowe. Gdy po drugiej wojnie światowej ciężko zachorował, to się z nią ożenił i dlatego Pani Hołubowa mieszkała samotnie, aż do śmierci, w jego domu przy ul. Zawadzkiego. Wawrzyniec Hołub zmarł w Sejnach i został pochowany na Starym Cmentarzu. Na pięknym starym pomniku można odczytać nietypowy napis: TU / SPOCZYWAJĄ ZWŁOKI / ŚP / WAWRZYŃCA / HOŁUBA / i / TEWSÓW.

Prosimy rodzinę, krewnych i znajomych o uzupełnienie tego skromnego wspomnienia o Wawrzyńcu Hołubie, o pomoc w ustaleniu dat jego urodzin i śmierci.

Opracował Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie wspomnień Sabiny Wołukanis, na podstawie podanych źródeł1 oraz napisów na cmentarnym nagrobku, odczytanych przez Sławomira Rutkowskiego.

1  Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *