Zaręba, Zygmunt (1891 – ?)

Zygmunt Zaręba urodził się w 1891 r. w Gibach jako syn Michała i Antoniny, z domu Pachuckiej. Działał w POW pod pseudonimem „Anzelman”. Brał udział w Powstaniu Sejneńskim 1919 r. , w czasie którego został kilkakrotnie ranny. W 1931 r. (30 czerwca) Komitet Krzyża i Medalu Niepodległości przyznał mu odznaczenie Medal Niepodległości. Inny Zygmunt Zaręba, urodzony 7 sierpnia 1898 r. w pobliżu Łomży jako syn Wincentego i Juliany został także odznaczony Medalem Niepodległości.  W „Monitorze Polskim” nr 167/1932, w Dziale C. poz. 1774) mamy pojedynczy zapis: Zaręba Zygmunt. Rozumiemy, że potwierdza on odznaczenie Medalem Niepodległości zarówno Zygmunta Zaręby, urodzonego w 1891 r. w Gibach jak i Zygmunta Zaręby, urodzonego w 1898 r. w okolicach Łomży.

Na Nowym i Starym Cmentarzu w Sejnach nie znajdujemy mogiły Zygmunta Zaręby, a jedynie grób Michała Zaręby, zmarłego w 1922 r., Wincentego Zaremby, zmarłego w 1910 r. oraz Aleksandra Zaremby, zmarłego w 1926 r. (por. Zaremba vel Zaręba, Aleksander (1879 – 1926) – Powstańcy sejneńscy (powstancy-sejnenscy.pl)).

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł1 oraz napisów na cmentarnych nagrobkach.

1Centralne Archiwum Wojskowe https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html, Listy członków POW z lat 1918 – 1919, sporządzone przez Dominika Miszkiela i Piotra Szyryńskiego, strona internetowa straty.pl.

Dodaj do zakładek Link.

4 odpowiedzi na „Zaręba, Zygmunt (1891 – ?)

 1. Iwona komentarz:

  Dzień dobry, Zygmunt Zaremba to nikt inny jak Anzelm Zaremba

  • Irena Kasperowicz-Ruka komentarz:

   Moim zdaniem Zygmunt był o dwa lata młodszym bratem Anzelma. Proszę porównać wspomnienia o nich i podane tam fakty. A może posiada Pani dotychczas nieznane nam informacje, które zmieniałyby nasz punkt widzenia. Prosilibyśmy o nie wówczas.

   • Iwona Lelo komentarz:

    Dzień dobry,
    jest może Pani w posiadaniu informacji o rodzicach i rodzeństwu Michała Zaremby ojca Anzelma Zaremby?

    • Irena Kasperowicz-Ruka komentarz:

     Szanowna Pani,
     W wyszukiwarce Stowarzyszenia JZI znalazłam pewne informacje i przesłałam na Pani adres mailowy, powołując się oczywiście na źródło .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *