Korzeniecki, Franciszek (1899 – 1971)

Franciszek Korzeniecki urodził się w Łopuchowie w 1899 r. jako syn  Feliksa i Dominiki, z domu Paszkiewicz. W swoim Arkuszu Ewidencyjnym przebiegu służby w Polskiej Organizacji Wojskowej napisał, iż ukończył trzy klasy szkoły powszechnej. Służył w POW w stopniu strzelca od maja do września 1919 r. Pełnił funkcję łącznika między Sejnami a Krasnopolem. Brał udział w ćwiczeniach wojskowych oddziałów POW w Sumowie i w Marynowie. W Powstaniu Sejneńskim walczył w okolicach Tartaku, Ryżówki, Krasnopola i Sejn. Był rolnikiem. Swój Arkusz Ewidencyjny Franciszek Korzeniecki  podpisał 22 kwietnia 1929 r., a Łopuchowo wymienił jako miejsce swojego zamieszkania.

Franciszek Korzeniecki miał liczne rodzeństwo. Syn Franciszka Henryk i córka Leokadia pamiętają, iż ojciec wspominał często brata Józefa, starszego od niego o dwa lata. W okrutny sposób w młodym wieku został on zamordowany przez Litwinów. Troje rodzeństwa Franciszka, bracia Wincenty i Antoni oraz siostra Maria wyemigrowało do Stanów Zjednoczonych Ameryki, a siostra Franciszka wyjechała do Francji. Franciszek Korzeniecki ożenił się w 1926 r. ze Stefanią, z domu Paszkiewicz (z innych Paszkiewiczów, niż Dominika). Małżeństwo miało czwórkę dzieci: Leokadię, Halinę, Henryka i Zofię. Syn Henryk mieszka w rodzinnym domu w Łopuchowie, a córka Leokadia od 1950 r. jest mieszkanką Babańc. Franciszek Korzeniecki był nie tylko pracowitym rolnikiem, ale także rybakiem. O trzeciej rano wychodził nad jezioro, lubił i umiał łowić ryby oraz raki. Zmarł 21 grudnia 1971 r. i został pochowany na Starym Cmentarzu w Sejnach.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie informacji, zaczerpniętych z kopii własnoręcznie podpisanego przez Franciszka Korzenieckiego Arkusza Ewidencyjnego oraz na podstawie wspomnień Córki Leokadii Dąbrowskiej oraz Syna Henryka Korzenieckiego.

Niżej zamieszczamy kopie zdjęć Franciszka Korzenieckiego, przesłane przez Wnuczkę Elżbietę Kuźma.

Franciszek Korzeniecki stoi po lewej stronie:

29.03.2024 r.

Zarejestrowany GRÓB WETERANA

Na podstawie art.3 ust. 11 ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski (Dz. U. z 2018 r., poz. 2529) Prezes Instytutu Pamięci Narodowej poinformował, że mogiła Franciszka Korzenieckiego, pochowanego na Starym Cmentarzu Parafialnym w Sejnach, została wpisana do centralnej ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Tabliczki z napisem GRÓB WETERANA WALK O WOLNOŚC I NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI oraz zaświadczenia z numerem ewidencyjnym mogiły będą wręczane rodzinom przez Przedstawiciela Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku dnia 23 sierpnia 2024 r. w Sejnach, w czasie uroczystości poświęconej 105. rocznicy wybuchu Powstania Sejneńskiego. Informacja o miejscu i godzinie spotkania w Sejnach dnia 23 sierpnia 2024 r. zostanie przesłana na wszystkie zgłoszone adresy nie później niż w pierwszej połowie sierpnia 2024 r.

Uprzejmie prosimy rodzinę, krewnych i znajomych  Franciszka Korzenieckiego o zgłaszanie zamiaru udziału w uroczystości wręczania zaświadczeń oraz tabliczek GRÓB WETERANA dnia 23 sierpnia 2024 r. w Sejnach: telefon 22 643 65 63 i 698 592 168; mail <irka.kasperowicz@gmail.com>.

16.04.2024 r.

Pod adresem https://jzi.org.pl/geneo/ znajdujemy kopię aktu ślubu nr 23/1927 Franciszka Korzenieckiego:

ParafiaSejny
Rok1927
Akt23
Data ślubu1927-02-23
Imiona młodegoFranciszek
Nazwisko młodegoKorzeniecki
Miejscowość młodego (parafia)Łopuchowo
Miejsce urodzenia młodegoŁopuchowo
Stan cywilny młodegokawaler
Wiek młodego28
Imiona młodejStefania Józefa
Nazwisko panieńskie młodejPaszkiewicz
Miejscowość młodej (parafia)Stabieńszczyzna
Miejsce urodzenia młodejStabieńszczyzna
Stan cywilny młodejpanna
Wiek młodej20
Imię ojca młodegoFeliks 
Imię matki młodegoDominika 
Nazwisko panieńskie matki młodegoPaszkiewicz
Imię ojca młodejStanisław
Imię matki młodejKazimiera
Nazwisko panieńskie matki młodejKonewko
ŚwiadkowieFeliks Gryszkiewicz (32) przemysłowiec z Sejn
Stanisław Korzeniecki (29) gospodarz z Łopuchowa
Młody uwagigospodarz
Młoda uwagipozwolenie na ślub od rodziców
Inne uwagi3 zapowiedzi w kościele sejneńskim
Ślubu udzielałks. Wincenty Astasiewicz proboszcz sejneński
Akt podpisałks. Wincenty Astasiewicz proboszcz sejneński
KsięgaŚluby 1923-1927
Osoba indeksującaUrszula Orzechowska
Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *