Korzeniecki, Franciszek (1899 – 1971)

Franciszek Korzeniecki urodził się w Łopuchowie w 1899 r. jako syn  Feliksa i Dominiki, z domu Paszkiewicz. W swoim Arkuszu Ewidencyjnym przebiegu służby w Polskiej Organizacji Wojskowej napisał, iż ukończył trzy klasy szkoły powszechnej. Służył w POW w stopniu strzelca od maja do września 1919 r. Pełnił funkcję łącznika między Sejnami a Krasnopolem. Brał udział w ćwiczeniach wojskowych oddziałów POW w Sumowie i w Marynowie. W Powstaniu Sejneńskim walczył w okolicach Tartaku, Ryżówki, Krasnopola i Sejn. Był rolnikiem. Swój Arkusz Ewidencyjny Franciszek Korzeniecki  podpisał 22 kwietnia 1929 r., a Łopuchowo wymienił jako miejsce swojego zamieszkania.

Franciszek Korzeniecki miał liczne rodzeństwo. Syn Franciszka Henryk i córka Leokadia pamiętają, iż ojciec wspominał często brata Józefa, starszego od niego o dwa lata. W okrutny sposób w młodym wieku został on zamordowany przez Litwinów. Troje rodzeństwa Franciszka, bracia Wincenty i Antoni oraz siostra Maria wyemigrowało do Stanów Zjednoczonych Ameryki, a siostra Franciszka wyjechała do Francji. Franciszek Korzeniecki ożenił się w 1926 r. ze Stefanią, z domu Paszkiewicz (z innych Paszkiewiczów, niż Dominika). Małżeństwo miało czwórkę dzieci: Leokadię, Halinę, Henryka i Zofię. Syn Henryk mieszka w rodzinnym domu w Łopuchowie, a córka Leokadia od 1950 r. jest mieszkanką Babańc. Franciszek Korzeniecki był nie tylko pracowitym rolnikiem, ale także rybakiem. O trzeciej rano wychodził nad jezioro, lubił i umiał łowić ryby oraz raki. Zmarł 21 grudnia 1971 r. i został pochowany na Starym Cmentarzu w Sejnach.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie informacji, zaczerpniętych z kopii własnoręcznie podpisanego przez Franciszka Korzenieckiego Arkusza Ewidencyjnego oraz na podstawie wspomnień Córki Leokadii Dąbrowskiej oraz Syna Henryka Korzenieckiego.

Niżej zamieszczamy kopie zdjęć Franciszka Korzenieckiego, przesłane przez Wnuczkę Elżbietę Kuźma.

Franciszek Korzeniecki stoi po lewej stronie:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *