Krejczman, Jan (1903 – 1981)

Jan Krejczman urodził się 27 stycznia 1903 r. w Sarnetkach. Działał w POW pod pseudonimem ,,Dąb” i uczestniczył w Powstaniu Sejneńskim. Dowodem na to jest wniosek o odznaczenie Medalem Niepodległość, który jednak został odrzucony przez Komisję Krzyża i Medalu Niepodległości 26 czerwca 1938 r. Był rolnikiem. Na Nowym i Starym Cmentarzu w Sejnach nie znaleźliśmy mogiły Jana Krejczmana, ale dzięki uprzejmości Pana Stanisława Jachimowicza dowiedzieliśmy się, że Jan Krejczman  przed  II  wojną światową mieszkał w Gibach, a po jej zakończeniu przeniósł się do Gołdapi i  tam zmarł. Jan Krejczman został pochowany w Gołdapi. Ile lat żył, w którym roku umarł ?  Prosimy rodzinę i krewnych o pomoc w odpowiedzi na to pytanie.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł1 oraz informacji otrzymanych od Pana Stanisława Jachimowicza ze Stabieńszczyzny.

1Centralne Archiwum Wojskowe https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html.

18.03.2023 r.

Pan Stanisław Jachimowicz dowiedział się, że Jan Krejczman zmarł 6 sierpnia 1981 roku i został pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Gołdapi przy ul. Gumbińskiej. W Internecie pod adresem: https://goldap.grobonet.com/grobonet/start.php?id=detale&idg=10003142&inni=0&cinki=1 znajdujemy dwa zdjęcia mogiły Jana Krejczmana:

Dziękujemy Panu Stanisławowi Jachimowiczowi za pomoc w ustaleniu daty śmierci i miejsca pochówku Jana Krejczmana.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *