Krejczman, Stanisław (1901 – 1967)

Stanisław Krejczman urodził się 21 marca 1901 r. w Sarnetkach. Działał w POW i uczestniczył w Powstaniu Sejneńskim.  Złożył wniosek o odznaczenie Medalem Niepodległość, który z jakiś powodów nie został rozpatrzony przez Komisję Krzyża i Medalu Niepodległości. Na Starym Cmentarzu w Sejnach pochowany jest Stanisław Krejczman, który zmarł 2 czerwca 1967 r.  Urodzeni w Sarnetkach Jan Krejczman, Józef Krejczman  i Stanisław Krejczman byli braćmi, synami Józefa Krejczmana, zmarłego w 1928 r. Bracia Stanisław, Jan i Józef, działali także w POW. Józef i Stanisław zostali pochowani na Starym Cmentarzu w Sejnach, a Jan w Gołdapi. Prosimy rodzinę i krewnych Stanisława Krejczmana o uzupełnienie naszych skromnych o nich wspomnień.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł1, informacji otrzymanych od Pani Haliny Wichert, córki Bolesława, najmłodszego z czterech braci Krejczmanów oraz na podstawie napisów na cmentarnych nagrobkach, odczytanych przez Sławomira Rutkowskiego.

1Centralne Archiwum Wojskowe https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html

21.03.2023 r.

Dzięki uprzejmości i pomocy Pana Stanisława Jachimowicza nawiązany został kontakt telefoniczny z Panią Wandą Głębocką, wnuczką Stanisława Krejczmana. Z opowiadań swojego ojca Czesława Pani Wanda pamięta, że jej Dziadek w wieku 17 lat zaangażował się, jako ochotnik, w walkę o wolność Polski. W wojnie polsko-bolszewickiej z lat 1919 – 1920 walczył pod Modlinem. Został osadnikiem wojskowym w Łumbiach. Około 1936 roku otrzymał nadanie ziemi z rozparcelowanego majątku Henryka Dochy. Po II wojnie światowej sprzedał otrzymaną za wojenne zasługi ziemię i kupił synowi Witoldowi gospodarstwo rolne w Stabieńszczyźnie. Tu zamieszkał i dożył swoich dni. Dziękujemy Pani Wandzie Głębockiej za wzbogacenie naszego wspomnienia o Stanisławie Krejczmanie.

Dodaj do zakładek Link.

2 odpowiedzi na „Krejczman, Stanisław (1901 – 1967)

  1. Kasia komentarz:

    Z tej strony https://zagowiec.wordpress.com/category/wszystkie-wpisy/ wynika, że Stanisław Krejczman we wsi Łumbie był sołtysem (na pewno w 1942 r.)

    • Irena Kasperowicz-Ruka komentarz:

      Serdecznie dziękuję za podanie adresu bardzo ciekawej strony. Polecam wszystkim do przeczytania, znajdziemy tam ważne informacje o Sejneńszczyźnie, o różnych Sejnianach, o Stanisławie Krejczmanie także.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *