Bronisław Wysiekierski był rolnikiem, osadnikiem wojskowym (w randze porucznika), który otrzymał nadanie ziemi we wsi Pełele, w gminie Krasnowo (obecnie Pełele należą do gminy Puńsk). Jego nazwisko nie występuje na liście odznaczonych czy też nominowanych do odznaczenia Medalem Niepodległości1. Za jakie zasługi wojenne otrzymał nadanie ziemi, kiedy i gdzie się urodził, kiedy i gdzie umarł oraz gdzie został pochowany – odpowiedzi na część z tych pytań znajdujemy w opracowaniu „Życiorys Antoniego Fejfera spisany przez Henryka Fejfera (wnuka Antoniego) w maju 2020 roku”2. Henryk Fejfer pisze tam między innymi, iż w Pełelach „przydziały ziemi otrzymali inni uczestnicy walk o Sejny – Durtan, Kiewlak, Brzozowski, Sidorowicz, Wydra, oraz weteran wojny 20-tego roku inżynier Wysiekierski”. A po drugiej wojnie światowej Antoni Fejfer „Powiększył gospodarstwo odkupując pole od swego sąsiada Wysiekierskiego”. Być może po sprzedaży swojego gospodarstwa Bronisław Wysiekierski opuścił Pełele i przeniósł się w inne strony. Jeśli tak było, to tym trudniej będzie dowiedzieć się, kiedy umarł i gdzie został pochowany.
Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł.
1 Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN , LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html, oraz Osadnictwo wojskowe w dwudziestoleciu międzywojennym: https://kresy.genealodzy.pl/zbior/pdf/osadnicy_wojskowi.pdf, na tej liście Bronisław Wysiekierski jest wymieniony jako porucznik pod nr 10 114 [dostęp: 30.05.2021 r.].
2 Powstańcy Sejneńscy. Część I – Wspomnienia i relacje. Część II – Notki biograficzne. Praca zbiorowa pod red. Sławomira Rutkowskiego. Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, Sejny 2020, wydanie II, s. 20–23.