Kiewlak, Marcin (1887 – 1973*)

Marcin Kiewlak urodził się 6 czerwca 1887 r. w Kuklach, w gminie Berżniki. Był rolnikiem.  Musiał być uczestnikiem Powstania Sejneńskiego 1919 r. i/albo wojny polsko-bolszewickiej 1920 r., a przekonanie to opieramy na następujących dwóch faktach. W 1936 r. odrzucono jego wniosek o odznaczenie Medalem Niepodległości. Był osadnikiem wojskowym w Pełelach, w ówczesnej gminie Krasnowo. Na liście nadań ziemi  występuje jako szeregowy. Nominowanie do odznaczenia Medalem Niepodległości, pomimo odrzucenia wniosku oraz nadanie ziemi to dwa fakty świadczące o tym, że był Powstańcem Sejneńskim i/lub weteranem wojny 1920 r. Potwierdzenie tego wniosku znajdujemy w opracowaniu „Życiorys Antoniego Fejfera spisany przez Henryka Fejfera  (wnuka Antoniego) w maju 2020 roku”. Henryk Fejfer pisze tam między innymi, iż w Pełelach „przydziały ziemi otrzymali inni uczestnicy walk o Sejny – Durtan, Kiewlak, Brzozowski, Sidorowicz, Wydra”. Jakie były dalsze losy Marcina Kiewlaka, kiedy umarł i gdzie został pochowany? O pomoc w sformułowaniu odpowiedzi na te pytania prosimy krewnych, sąsiadów i znajomych Marcina Kiewlaka. Być może został on pochowany w Puńsku, a może w Berżnikach.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł1 .

1 Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN, LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html oraz Osadnictwo wojskowe w dwudziestoleciu międzywojennym: https://kresy.genealodzy.pl/zbior/pdf/osadnicy_wojskowi.pdf, na tej liście Marcin Kiewlak wymieniony jest jako szeregowy pod nr 3516 [dostęp: 30.05.2021 r.] oraz Powstańcy Sejneńscy. Część I – Wspomnienia i relacje. Część II – Notki biograficzne. Praca zbiorowa pod red. Sławomira Rutkowskiego. Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, Sejny 2020, wydanie II, s. 20–23.

*Na cmentarzu parafialnym w Puńsku została odnaleziona mogiła Marcina Kiewlaka, podana tam data jego urodzin to 1887 r., a data śmierci to 1973 r.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *