Kuczyński, Czesław i Ksawery

Kuczyński Czesław (1901 – ?)

Czesław Kuczyński urodził się 13 kwietnia 1901 r. w Świach Górskich, w gminie Wołłowiczowce, jako syn Feliksa i Józefy, z domu Pogorzelskiej. Był handlowcem, posiadał koncesję wódczaną. W 1932 r. został odznaczony Medalem Niepodległości („Monitor Polski” nr 167/1932, Dział C. poz. 729). W 1933 r. otrzymał także legitymację z numerem 8854‒15/4182.  We wniosku o nadanie Medalu Niepodległości Sejny są podane jako miejsce zamieszkania. Niestety w Sejnach nie możemy odnaleźć jego grobu.

16.07.2023 r,

Pan Jan Kuczyński, mieszkaniec Sejn, wnuk Michała Kuczyńskiego przypuszcza, że Czesław Kuczyński został pochowany w Suwałkach.

Kuczyński Ksawery (1902 – ?)

Ksawery Kuczyński urodził się 6 września 1902 roku w Szczebrze. W 1937 roku był leśniczym w Gulbinie, w gminie Giby, w Nadleśnictwie Krasnopol. W 1937 roku jego wniosek o odznaczenie Medalem Niepodległości został odrzucony1. Niestety w Sejnach nie możemy odnaleźć jego grobu.

1 https://www.facebook.com/people/Giby-Nasza-Historia/100064055194808/

Bardzo dziękujemy Panu Leszkowi Moszczyńskiemu za cenne informacje, dotyczące kolei życia Ksawerego Kuczyńskiego. Pan Moszczyński przypuszcza, że Ksawery  Kuczyński został pochowany w Suwałkach, nie wie natomiast, w którym roku zmarł. Po rezygnacji z funkcji nadleśniczego Rospudy (nadleśnictwo przeniesiono do Szczebry w 1972 r.) przeniósł się do Suwałk, gdzie miał swój dom. Tam też mieszkał jego syn leśniczy, który zmarł wcześniej. Miał i córkę, która zamieszkała w Gdańsku. Jej dzieci przyjeżdżały na wakacje do dziadka, do nadleśnictwa. W jakimś materiale podano błędnie, że uzyskał Krzyż Niepodległości. Jego wniosek o odznaczenie niestety odrzucono.
Był ciekawym człowiekiem i miał trudne życie. Za czasów POW działał jako tajny kurier. Był dobrym gospodarzem, miał ule, prowadził gospodarstwo (z kieratem) i hodował piękne konie.  Był życzliwy dla ludzi. To zapewne dzięki jego wsparciu w nadleśnictwie zatrudniony został  pan Kazimierz Krzywicki, który z armią Andersa przebył cały szlak bojowy Korpusu.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *