Żywek, Jan (1894 – ?)

Jan Żywek urodził się 24 czerwca 1894 r. w Kielcach. Był synem Pawła i Agnieszki, z domu Dymitrowskiej. W POW działał pod pseudonimem ,,Duda”. Nie wiemy, kiedy wstąpił do Wojska Polskiego. W Korpusie Ochrony Pogranicza, w 24 Baonie ,,Sejny” pełnił służbę w stopniu sierżanta (wachmistrza). Był ślusarzem, podoficerem zawodowym. Wiemy, że w 1939 r. sierżant Jan Żywek był dowódcą jednej ze strażnic 2. Kompanii Granicznej ,,Hołny Wolmera”. W 1934 r. został  odznaczony Krzyżem Niepodległości (,,Monitor Polski” nr 6/1934, Dz. B. strona 2, poz. 846) Żywek Jan). Odznaczenie i dyplom wysłano 12 lutego 1934 r. na adres: Sejny, 3 maja 12, 24 Baon  KOP. W opracowaniu Sejny w okresie okupacji hitlerowskiej  Żywek Józef , a nie Żywek Jan, jest wymieniony przez Irenę Staniewicz jako żołnierz KOP, aresztowany w Sejnach 18 stycznia 1940 r., który zginął w niemieckim obozie koncentracyjnym Dachau. Strona straty.pl nie dostarcza nam żadnych informacji o Józefie Żywku, znajdujemy natomiast informacje o Janie Żywku, który urodził się w Warszawie w 1896 r., był synem Bronisława i zmarł na terenie Niemiec w 1945 r. Sprawdzamy, iż przed 1939 r. był on żołnierzem KOP i został odznaczony Krzyżem Walecznych. Jak duża zbieżność faktów! A my dalej nie wiemy, jaki był wojenny i powojenny los Jana Żywka, ur. w 1894 r. w Kielcach,  żołnierza KOP z Sejn. Nie wiemy, czy miał w Sejnach rodzinę, kiedy umarł i gdzie został pochowany. Na obu sejneńskich cmentarzach parafialnych nie ma mogiły, w której byłaby pochowana osoba o nazwisku Żywek. Prosimy o pomoc w ustaleniu losów Jana Żywka z Sejn te wszystkie osoby, które mogłyby coś na ten temat powiedzieć.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł1.

1Mariusz Zemło, Jarosław Wojciechowicz, W służbie Ojczyźnie. Korpus Ochrony Pogranicza- 24 Baon ,,Sejny”, Instytut Pamięci Narodowej, Białystok-Warszawa 2019, s.73, 186.

Centralne Archiwum Wojskowe https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html

Irena Staniewicz, Sejny w okresie okupacji hitlerowskiej, Almanach Sejneński nr 4,  Ośrodek ,,Pogranicze – sztuk, kultur ” w Sejnach, Sejny 2005, s. 144. 

Strona internetowa straty.pl

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *