Soroko vel Soroka, Antoni (1901 – 1996)

Antoni Soroko urodził się 16 listopada 1901r. w Berżnikach jako syn Wincentego. W randze szeregowego działał w POW od 13 grudnia 1918 r. Brał udział w Powstaniu Sejneńskim.  Jego wniosek o odznaczenie Medalem Niepodległości pozostał nierozpatrzony przez Komitet Krzyża i Medalu Niepodległości z nieznanych nam powodów. Antoni Soroko mieszkał w Kuklach. Został pochowany na Nowym Cmentarzu w Sejnach w jednej mogile z ojcem Wincentym Soroko, który zmarł w 1915 r. w wieku 42 lat.  Przy pomniku, na odrębnej tablicy zapisano: SOROKA ANTONI (1902 – 1996). Rok urodzenia podano niestety na tablicy z błędem, bowiem na dwóch dokumentach, pochodzących z początków XX wieku zapisano rok urodzenia jako 1901. Pan Józef Szarejko z Gib potwierdza, że Antoni Soroko i Antoni Soroka to ta sama osoba, która spoczywa na Nowym Cmentarzu w Sejnach w jednej mogile razem ze swoim ojcem Wincentym oraz z żoną Anną. Pan Józef Szarejko pamięta, że Antoni Soroka/o był muzykantem, grywał na weselach, zabawach i dożył późnej starości.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł1, napisów na cmentarnym nagrobku oraz na podstawie informacji, otrzymanych od Pana Józefa Szarejko z Gib.

1Centralne Archiwum Wojskowe https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html, Listy członków POW z lat 1918 – 1919, sporządzone przez Dominika Miszkiela i Piotra Szyryńskiego.

Mogiła Antoniego Soroka vel Soroko na Nowym Cmentarzu w Sejnach:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *