Alba, Aleksander (1893 – 1967)

(Por. Powstańcy Sejneńscy. Część I – Wspomnienia i relacje. Część II – Notki biograficzne. Praca zbiorowa pod red. Sławomira Rutkowskiego. Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, Sejny 2020, wydanie II, s. 6.)

Aleksander Alba, działacz POW, Powstaniec Sejneński. Urodził się i mieszkał w Kuklach. W czasie II wojny światowej współdziałał w AK  z Piotrem Szyryńskim. Nie został  aresztowany przez Niemców, czego się obawiał, a to tylko dzięki temu, że uwięziony Piotr Szyryński nikogo w śledztwie nie zdradził, a sam zginął 18 maja 1944 r. przed szkołą w Berżnikach1. Aleksander Alba nie stracił wówczas życia, ale niedługo później stracił swoje gospodarstwo.  Linia frontu w lipcu 1944 r. przebiegała przez Kukle. W czasie czterodniowych walk spłonęły w jego gospodarstwie  wszystkie budynki, razem z inwentarzem. Rodzina została pozbawiona środków do życia. Przeżyła zimę dzięki pomocy sąsiadów, a później wyjechała do Kukowa, z nadzieją na nowe życie.  Praca była dla niego i jego najbliższych zawsze najważniejsza, zatem w nowym miejscu zamieszkania starali się  wszyscy na nowo zbudować podstawy bytu rodziny. Aleksander Alba miał wielki dar opowiadania i w przekazie rodzinnym przetrwało dużo ciekawych historii, wartych opublikowania w odrębnym opracowaniu. Zmarł w Kukowie, został pochowany w Olecku.

Opracowała  Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie ustnej relacji Córki, Jadwigi Dacz.


[1] Piotr Szyryński, Dom Julii, Oficyna Literatów i Dziennikarzy Pod Wiatr, Warszawa, 2015, s. 159 – 162.

31.01.2023 r.

Alba Aleksander, urodzony w Kuklach syn Stanisława, działał w POW i uczestniczył w Powstaniu Sejneńskim2.

2Listy członków POW z lat 1918 – 1919, sporządzone przez Dominika Miszkiela i Piotra Szyryńskiego.

Pod adresem: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanydetale_wyszukiwarka_bazy_personalne/85766/ dowiadujemy się, że wniosek o odznaczenie (?) Aleksandra Alba, urodzonego 15 lutego 1893 r., syna Stanisława, został odrzucony 26 czerwca 1938 r. A pod adresem http://mogily.pl/oleckostary/AlbaAleksander_1220392 znajdujemy dokładną datę śmierci Aleksandra Albo. To 31.01.1967 r.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *