Rekuć, Teodor (1888 – 1975)

Teodorr Rekuć urodził się w 1888 r1. Powstaniec Sejneński. Jego bracia, starszy Izydor i młodszy Franciszek, także byli Powstańcami Sejneńskimi2. W czasie wizyty Józefa Piłsudskiego w Sejnach 13 września 1919 r. Teodor Rekuć był ze swoim bratem Izydorem w grupie Powstańców Sejneńskich, którzy wyprzęgli konie z bryczki Naczelnika i sami ciągnęli wóz3.  Mieszkał wraz z rodziną w Jenorajściu nad jeziorem Gaładuś. Teodor Rekuć z bratem Franciszkiem wyjechali po II wojnie światowej w okolice Olecka i tam się osiedlili. Teodor Rekuć zmarł 3 września 1975 r. i został pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Olecku. Na tym samym cmentarzu w Olecku został także pochowany jego brat Franciszek, a starszy brat Izydor Rekuć spoczywa na Starym Cmentarzu w Sejnach.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie ustnej relacji Krewnych, Leokadii Rekuć i Piotra Rekucia oraz na podstawie napisów na cmentarnym nagrobku.

1Cmentarz Komunalny przy ul. Gołdapskiej w Olecku. http://mogily.pl/oleckostary/pochowani?clear=1

Teodor Rekuć: ID grobu: 3799. Sektor VIII, Rząd 9, Nr w rzędzie 3799. http://mogily.pl/oleckostary/Reku%C4%87Teodor_1223063

2Kopia zdjęcia trzej braci Rekuciów, udostępniona przez Panią Leokadię Rekuć.

rbt

3Wiesław Jan Wysocki, Powstanie Sejneńskie 1919,  wydawcy: Fundacja Historia i Kultura, Wydawnictwo Bellona, Warszawa, 2019, s.65.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *