Bartnik, Józef (1901 – 1993)

Józef Bartnik urodził się 1 czerwca 1901 r. we wsi Szejpiszki. Był synem Antoniego i Rozalii, z domu Paszkiewicz. Wnuczka Halina Grochowska nie może potwierdzić, czy brał udział w Powstaniu Sejneńskim. Ze wspomnień o dziadku wynika natomiast wyraźnie, że brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Rodzina pamięta opowieści dziadka o służbie w piechocie, o walkach pod Kijowem. Pamięta także, że wysoki i szczupły dziadek za ich dzieciństwa z okazji ważnych uroczystości wkładał mundur wojskowy z licznymi odznaczeniami i dobrze się w nim prezentował. Józefa Bartnika jako wielkiego patriotę, uczestnika wojny 1920 r., wspomina także Henryk Sylwista. Józef Bartnik mieszkał wraz z rodziną w Marynowie i tam zmarł 25 marca 1993 r. Został pochowany na Starym Cmentarzu w Sejnach.

Prosimy bliższą i dalszą rodzinę, krewnych, sąsiadów i znajomych Józefa Bartnika o wszelkie informacje, dotyczące jego działalności niepodległościowej w latach 1919 –1920.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie wspomnień wnuczki Haliny Grochowskiej oraz na podstawie informacji otrzymanych od Henryka Sylwisty.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *