Malinowski, Piotr (1887 – ?)

Piotr Malinowski urodził się 8 maja 1887 r. we wsi Okółek, w gminie  Giby, jako syn Jana i Dominiki Niemilewicz. W POW działał pod pseudonimem „Karaś”.  W 1932 r. został odznaczony Medalem Niepodległości („Monitor Polski nr 167/1932, Dział C. poz. 857). Odznaczenie i dyplom wysłano 13 sierpnia 1932 r. na adres miejsca urodzenia. Odznaczenie to potwierdza, że musiał być Powstańcem Sejneńskim i/lub uczestnikiem wojny polsko bolszewickiej 1920 r. Pan Józef Szarejko, mieszkaniec Gib, wymienia Piotra Malinowskiego jako ochotnika z Gib, który walczył w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi. W Sejnach nie możemy odszukać mogiły Piotra Malinowskiego.  Prosimy rodzinę, krewnych i znajomych  o informacje dotyczące daty jego śmierci oraz miejsca wiecznego spoczynku, prosimy także o  pomoc w uzupełnieniu tego skromnego wspomnienia o Piotrze Malinowskim.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł1oraz na podstawie informacji otrzymanych od Grzegorza Fimowicza o jego rozmowie z Józefem Szarejko.

1 Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html.

Listy członków POW z lat 1918 – 1919, sporządzone przez Dominika Miszkiela i Piotra Szyryńskiego.

Malinowski Piotr „Karaś”, ur. 8 V 1887 roku w Okółku w gminie Giby, syn Jana i Dominiki z Niemilewiczów. Od 1919 roku był członkiem komendy lokalnej POW „Posejnele” nr 4. Jak podał Piotr Szyryński „Doskonały wywiadowca i przemytnik broni”. W 1932 roku mieszkał w osadzie w Okółek w Nadleśnictwie Ostęp (?). W 1932 roku został odznaczony Medalem Niepodległości.

Opracował Krzysztof Skłodowski.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *