Malinowski, Stanisław (1896 – ?)

Stanisław Malinowski urodził się w 1896 r. we wsi Krasne, gmina Huta. W swoim Arkuszu Ewidencyjnym przebiegu służby w Polskiej Organizacji Wojskowej napisał, iż ukończył 2 klasy szkoły powszechnej. Pracował w rolnictwie. Od lutego 1918 r. do września 1919 r. działał w POW w stopniu strzelca, pod pseudonimem „Niewiadomski”. W Powstaniu Sejneńskim walczył pod Sejnami. Jego dowódcą był por. Adam Aleksandrowicz. Arkusz Ewidencyjny Stanisław Malinowski podpisał 1 maja 1929 r. Wymienił tam Krasnopol jako miejsce swojego zamieszkania.

Stanisław Malinowski został  w 1933 r. odznaczony Medalem Niepodległości. („Monitor Polski” nr 131/1933, Dział C, pozycja 971).

W Sejnach na Starym Cmentarzu są dwie mogiły, w których pochowani są jego imiennicy: Stanisław Malinowski, który żył lat 39 i zmarł w 1944 r. oraz Stanisław Malinowski, żyjący w latach 1880-1943. Na cmentarzu w Berżnikach spoczywa jeszcze inny Stanisław Malinowski, żyjący w latach 1898-1969, odznaczony Krzyżem Virtuti Militari (Por. Powstańcy Sejneńscy. Część I – Wspomnienia i relacje. Część II – Notki biograficzne. Praca zbiorowa pod red. Sławomira Rutkowskiego. Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, Sejny 2020, wydanie II, s. 35–36.). Prosimy o pomoc w sprawie ustalenia daty śmierci i miejsca wiecznego spoczynku Stanisława Malinowskiego, urodzonego w 1896 r. we wsi Krasne, gmina Huta. Prawdopodobnie jest pochowany na cmentarzu w Krasnopolu.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie informacji, zaczerpniętych z kopii własnoręcznie napisanego i podpisanego przez Stanisława Malinowskiego Arkusza Ewidencyjnego oraz na podstawie podanych źródeł1.

1  Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html

.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *