Brzozowski, Jan (1888 – 1942)

Jan Brzozowski urodził się w Sejnach w 1888 r. W swoim Arkuszu Ewidencyjnym przebiegu służby w Polskiej Organizacji Wojskowej napisał, iż w latach 1914 -1918 przebywał w Rosji, w Bobrujsku i zajmował się handlem. Służył w POW w stopniu szeregowego od maja do września 1919 r. W Powstaniu Sejneńskim walczył przy zdobywaniu Sejn pod dowództwem komendanta Gniadowicza oraz  por. Ostrowskiego i por. Zawadzkiego. Po zdobyciu miasta rozbrajał pozostałych tu żołnierzy litewskich. W lipcu 1920 r. został aresztowany i przewieziony do kowieńskiego więzienia. Przebywał tam dziewięć tygodni, po czym zbiegł. Arkusz Ewidencyjny Jana Brzozowskiego podpisał w jego imieniu ktoś inny (podpis trudny do odczytania) z adnotacją, że niepiśmienny Brzozowski prosił go o to. W Arkuszu Sejny wymienione zostały jako miejsce zamieszkania.

W lipcu 1932 r,. Jan Brzozowski został odznaczony Medalem Niepodległości. („Monitor Polski” nr 167/1932, Dział C, pozycja 141).

Zmarł 15 lipca 1942 r. i został pochowany na Starym Cmentarzu w Sejnach.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie informacji, zaczerpniętych z kopii Arkusza Ewidencyjnego oraz na podstawie napisu na cmentarnym nagrobku.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *