Rutowicz, Feliks (1896 – 1950)

Feliks Rutowicz urodził się 13 października 1896 r. w Stabieńszczyźnie. Jan Dzienisiewicz pamięta opowiadania jego córki Marii o udziale ojca w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r., pamięta pokazywane mu zdjęcia ojca w wojskowym mundurze z tych czasów. Wniosek Feliksa Rutowicza o odznaczenie Medalem Niepodległości został złożony, jednak nie został rozpatrzony z nieznanych nam powodów. Zmarł 22 października 1950 r. i został pochowany na Nowym Cmentarzu w Sejnach.

Prosimy rodzinę, krewnych i znajomych o uzupełnienie tego skromnego wspomnienia o Feliksie Rutowiczu.

Opracował Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie relacji Jana Dzienisiewicza, podanych źródeł1 oraz napisów na cmentarnym nagrobku, odczytanych przez Sławomira Rutkowskiego.

1  Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html

13.04.2023 r.

Pan Andrzej Szczudło dotarł do dostępnej internetowo metryki urodzenia Feliksa Rutowicza. Wynika z niej, iż był synem Antoniego oraz Józefy, z domu Łabanowskiej. Bardzo dziękujemy za to to ważne uzupełnienie. Dzięki niemu możemy zauważyć, iż na Nowym Cmentarzu w Sejnach w jednej mogile spoczywa Feliks Rutowicz oraz jego rodzice, Józefa i Antoni.

31.08.2023 r.

Dzięki uprzejmości i zgody Pana Stanisława Jachimowicza prezentujemy przekazaną nam kopię aktu urodzenia:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *