Korzeniecki, Stanisław (1897 – 1966)

Korzeniecki, Stanisław (1897 – 1966)

Stanisław Korzeniecki urodził się w Łopuchowie 13 stycznia 1897 r.  Był synem Feliksa i Dominiki, z domu Paszkiewicz i starszym bratem Franciszka. Obaj bracia razem działali w POW. Stanisław Korzeniecki przedostał się z oddziałem do Zambrowa. Wstąpił jako ochotnik do Wojska Polskiego. Wraz z 41 Pułkiem Piechoty brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej od ofensywy wileńskiej z kwietnia 1919 roku, aż po bitwę niemeńską. Jego wniosek o Medal Niepodległości pozostał nierozpatrzony1. Stanisław Korzeniecki był rolnikiem, posiadał gospodarstwo rolne liczące 17 ha ziemi. Zmarł 20 lutego 1966 roku. Został pochowany na Starym Cmentarzu w Sejnach.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie internetowo dostępnych dokumentów, dotyczących osób odznaczonych oraz na podstawie wspomnień bratanków (dzieci Franciszka, młodszego brata Stanisława): Leokadii Dąbrowskiej oraz Henryka Korzenieckiego.

1  Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *