Ostrowski, Stanisław (1895 – 1972) ,,Nowy” Cmentarz

Stanisław Ostrowski urodził się w 1895 r. w Krasnopolu. Był robotnikiem. W 1933 r. został odznaczony Medalem Niepodległości („Monitor Polski” nr  292/1933, Dział C. poz. 644). Odznaczenie i dyplom nie zostały wysłane. Niestety w Sejnach nie możemy odnaleźć jego grobu, chociaż na sejneńskich cmentarzach jest parę mogił, w którym pochowane są osoby o nazwisku Ostrowski. Być może pochowany jest w Krasnopolu.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł1.

1  Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html

17.02.2024 r.

Dzięki uprzejmości Pani Justyny Stolarskiej dowiedzieliśmy się wielu ważnych szczegółów, opartych na takich dokumentach jak akty zawarcia związku małżeńskiego oraz zgonu. Otóż Stanisław Ostrowski był synem Józefa i Józefy, z domy Grochowskiej. Ożenił się z Heleną, z domu Żegarską. Zmarł 19 czerwca 1972 r. i został pochowany na Cmentarzu Parafialnym ,,Nowym” w Krasnopolu. Na nagrobku czytamy: Ś.P. / STANISŁAW / OSTROWSKI / ŻYŁ 77 L. ZM. 19 VI 1972 r. / .Dziękujemy Pani Justynie Stolarskiej za pomoc w ustaleniu daty śmierci i miejsca pochówku. Dzięki temu wspomnienie o Stanisławie Ostrowskiej możemy przenieść z zakładki pochowani poza Sejnami, w nieznanym miejscu, do zakładki pochowani poza Sejnami, w Krasnopolu.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *