Moroz, Zygmunt (1898 – 1986)

Zygmunt  Moroz urodził się w 1898 r. Był synem Piotra i Michaliny Marcinkiewicz.  Z dokumentów nie wynika  jasno, czy urodził się we wsi Radziuszki, wówczas gmina Krasnopol, a później mieszkał we wsi Pomorze Wielkie, gmina Giby, czy też odwrotnie, urodził się we wsi Pomorze Wielkie a później mieszkał w Krasnopolu. Był rolnikiem. W 1933 r. został odznaczony Medalem Niepodległości („Monitor Polski” nr 131/1933, Dział C. poz. 522)1. Odznaczenie Medalem Niepodległości jest dla nas dobitnym potwierdzeniem faktu, iż musiał być Powstańcem Sejneńskim i/lub uczestnikiem wojny 1920 r. Zmarł  w 1986 r. i został pochowany na Starym Cmentarzu w Sejnach.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie internetowo dostępnych dokumentów, dotyczących osób odznaczonych oraz na podstawie napisu na cmentarnym nagrobku.

1  Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz Odznaczeni Krzyżem i Medalem Niepodległości https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-i-Medalem-Niepodleglosci.html

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *