Drażba, Piotr (1898 – 1968)

Piotr Drażba urodził się 2 kwietnia 1898 r. we wsi Rudniki, w gminie Koniecbór (obecnie Rudniki należą do gminy Raczki). W swoim Arkuszu Ewidencyjnym przebiegu służby w Polskiej Organizacji Wojskowej napisał, iż ukończył 3 oddziały szkoły powszechnej rosyjskiej i pracował w rolnictwie. Do POW należał od lipca 1917 r. do września 1919 r. Służył w randze szeregowego, pod pseudonimem „Wrzawa”. Jego przełożonym był Aleksander Putra. W Powstaniu Sejneńskim walczył pod Sejnami. Wstąpił później do wojska polskiego. Arkusz Ewidencyjny podpisał 25 kwietnia 1929 r. wskazując wieś Rudniki w gminie Koniecbór jako miejsce zamieszkania.

Piotr Drażba zmarł 26 grudnia 1968 r. i został pochowany na cmentarzu w Raczkach. Był bratem Feliksa Drażba, pochowanego w 1992 r. także na cmentarzu w Raczkach.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie informacji, zaczerpniętych z kopii Arkusza Ewidencyjnego, napisanego i  podpisanego przez Piotra Drażbę oraz na podstawie informacji o dacie śmierci i miejscu pochówku, otrzymanych od Rodziny Piotra Drażba. Naniesiono również poprawki, zgłoszone przez Rodzinę w oknie dialogowym ,,Komentarze”.

Uprzejmie prosimy o zajrzenie do Komentarzy. Umieszczone są tam dodatkowe informacje dotyczące Dziadka, Piotra Drażba, przekazane przez jego Wnuków. Niżej przedstawiamy kopię zdjęcia Piotra Drażba, przesłane przez Wnuczkę, Elżbietę Bernatowicz.

Dodaj do zakładek Link.

20 odpowiedzi na „Drażba, Piotr (1898 – 1968)

 1. Popielarz komentarz:

  To mój dziadek. Zmarł w grudniu w święta 1968 r. Pochowany jest na cmentarzu w Raczkach

 2. Elzbieta Bernatowicz komentarz:

  Dziadek Piotr Drazba pochowany jest na cmentarzu w Raczkach gm.Raczki woj.podlaskie. Feliks Drazba rowniez na tym samym cmentarzi

 3. Elzbieta Bernatowicz komentarz:

  Piotr Drazba ur.15 kwietnia 1898 r. Syn Antoniego i Apolonii Drazba zarzadzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 wrzesnia 1932r. zostal odznaczony Medalem Niepodleglosci .Zaswiadczenie podpisal Kierownik Biura Komitetu Fr.Sakowski por.
  Komisja kwalifikacyjnaPolskiej Organizacji Wojskowej przy Wojskowym Biurze Historycznym w Warszawie wydala zaswiadczenie,ze moj dziadek Piotr Drazba pseudonim Wrzawa byl czynnym czlonkiem Polskiej Organizacji Wojskowej w Okregu suwalskim od dnia 11 kwietnia 1918r. do dnia 27sierpnia 1919r. Zaswiadczenie podpisal Rakowski Bronislaw plk.dypl.
  Wszystkie dokumenty i odznaczenia obecnie posiada moj wujek a syn Piotra Drazba , Romuald Drazba zam.Czerwionka-Leszczyny.

  • Irena Kasperowicz-Ruka komentarz:

   Bardzo dziękuję za przekazane informacje. Uprzejmie namawiamy Syna Piotra Drażba, Pana Romualda Drażba, do napisania wspomnienia o Ojcu.

 4. Elzbieta Bernatowicz komentarz:

  Feliks Drazba to rodzony brat Piotra Drazba, zmarl w 1998 r. Jest pochowany na tym samym cmentarzu w Raczkach k.Suwalk woj.podlaskie

  • Irena Kasperowicz-Ruka komentarz:

   Bardzo dziękuję za informacje, dotyczące daty śmierci i miejsca pochówku Feliksa Drażba. Pozwalają one na uzupełnienie biogramu. Skoro Feliks i Piotr byli braćmi, a ich rodzicami Antoni i Apolonia, to wspominany w literaturze przedmiotu Feliks Drażba-wójt gminy Koniecbór w latach 1912-1913 nie był ich ojcem. Feliks Draźba, zamieszkały w Rudnikach, jest także wymieniony na liście członków rady gminnej powiatu suwalskiego, wybranych w 1920 roku. Prosimy o pomoc w ustaleniu, czy radny, wybrany w 1920 r., to Feliks Drażba, urodzony w 1900 we wsi Rudniki, czy to były wójt gminy Koniecbór?

   • Mariusz komentarz:

    Feliks Drażba ur.w 1900r. w Rudnikach był członkiem rady powiatu, natomiast nie był wójtem w gminie Jeglówek – Koniecbór. Wójt i radny jest to zbieżność nazwisk i nie byli kuzynami choć pochodzili z tej samej wsi lecz z tzw. innej linii.

 5. Malgorzata Popielarz komentarz:

  Oprócz Feliksa , dziadek Piotr Drażba miał jeszcze innych braci: Waclawa, Pawła j Jana. Zarówno Paweł jak i Jan razem z Piotrem i Feliksem brali udział w partyzantce , przez co trafili do więzienia. Feliksowi i Piotrowi udało się z niego zbiec , natomiast Paweł i Jan zostali rozstrzelani w okolicach Suwałk. Po wojnie dokonano ekskumacji ich ciał.

  • Irena Kasperowicz-Ruka komentarz:

   Dziękuję za ważne uzupełnienie. Uprzejmie proszę tylko o wyjaśnienie, czy udział Braci Drażba w partyzantce miał miejsce w czasie II wojny światowej czy po niej, czy było to więzienie niemieckie i kto rozstrzelał Jana i Pawła, Niemcy czy Rosjanie? Bez względu na te dodatkowe informacje przedstawiony opis losów czterech braci jakże wymownie świadczy o ich bohaterstwie i poświęceniu w walce o wolność Ojczyzny.

 6. Mariusz komentarz:

  Piotr – ur. 15 kwietnia 1898r., zm.26 grudnia 1968r. w Rudnikach
  Feliks – ur. 8 lutego 1900r., zm. 10 lutego 1992r. w Rudnikach
  Paweł – ur. 2 stycznia 1902r., zginął rozstrzelany przez Niemców 29 września 1943r.
  w pod suwalskim lesie obok wsi Prudziszki
  Jan – ur. 2 listopada 1905r., zginął rozstrzelany przez Niemców 29 września 1943r.
  w pod suwalskim lesie obok wsi Prudziszki

  Piotr i Feliks nie zbiegli z aresztu lecz zostali zwolnieni, z aresztowaniem braci jak i zwonieniem Piotra i Feliksa jest związana inna rodzinna historia z tragicznym finałem.
  W momencie aresztowania czterech braci ich najmłodszy brat Wacław Drażba ps.,,Brzoza” przebywał w więzieniu o zaostrzonym rygorze w Koronowie, od lutego 1940r. był aktywnym działaczem Korpusu Ziemi Suwalskiej gdzie pełnił funkcję dowódcy podokręgu Koniecbór. Został on aresztowany przez funkcjonariuszy suwalskiego gestapo w dniu 20 maja 1941r. we wsi Chodorki podczas budowy drogi na lotnisko. Początkowo został on osadzony i przesłuchiwany w areszcie w Suwałkach a następnie zgodnie z zarządzeniem generalnej prokuratury w Królewcu przewieziony wraz z 23 członkami Korpusu Ziemi Suwalskiej do więzienia ,,Neubau” ul. Berneker Nr. 2/4 w Królewcu.
  W procesie aresztowanych 24 członków tej organizacji wyroki zapadały w dniach 12,13 i 15 lutego 1943r. Wacław Drażba wówczas został skazany na 6 lat zaostrzonego obozu karnego.

 7. Irena Kasperowicz-Ruka komentarz:

  Prosimy o dokończenie opisu tragicznych losów Wacława. Czy przeżył? Czy Piotr i Feliks, zmarli w Rudnikach, są pochowani na cmentarzu w Raczkach?

 8. Mariusz komentarz:

  Wszyscy bracia oraz ich siostra Weronika są pochowani na cmentarzu w Raczkach.
  Mój dziadek Wacław przeżył obozy, uciekł wraz z kolegą z więzienia w Koronowie pod koniec stycznia 1945r. kiedy to nastąpiła ewakuacja więźniów w głąb Rzeszy. Po wojnie był działaczem i jednym z założycieli spółdzielni ,,Jedność” oraz banku w Raczkach. Pełnił funkcje Prezesa w Raczkach i Prezesa Zarządy P.Z.G.S-u w Augustowie. Posiadam jego kilka oryginalnych dokumentów z tego okresu oraz gazetę w której jest z nim wywiad i spisana część wspomnień.

 9. Mariusz komentarz:

  Pani Ireno proszę o sprostowanie dnia urodzin Piotra, urodził się on 15 kwietnia a nie 2-ego. Ta błędna informacja jest powielana w pracy o POW kolegi z suwalskiego muzeum, prosił mnie o weryfikację i uzupełnienia swojej pracy dlatego między innymi zwróciłem uwagę na tą nieścisłość. Pozdrawiam.

 10. Mariusz komentarz:

  Wygląda na to że pośpieszyłem się, porównując wcześniej posiadane dokumenty i zawarte w nich informacje oraz dokumenty które otrzymałem kilka dni temu widzę rozbieżności dotyczące daty urodzin Piotra.
  W dokumentach z listopada 1938roku widnieje data urodzin 15 kwietnia i na ich podstawie w rodzinie ta data została przyjęta, jak okazuje się na podstawie kilku dokumentów podpisanych własnoręcznie przez Piotra powinno być raczej 2 kwietnia 1898r. Pozdrawiam

 11. Irena Kasperowicz-Ruka komentarz:

  Poprawiłam co prawda 2 na 15, wrócę zatem zaraz do poprzedniego zapisu. Proszę się nie martwić, różnica dni jest drobna, spotykam się często z różnicami dotyczącymi lat urodzenia i wówczas jest kłopot.

 12. Piotr Drażba komentarz:

  W nawiązaniu do sprostowania daty urodzin Piotra Drażba zauważyłem podobny problem dotyczący daty śmierci Feliksa Drażba.
  Przez Elżbietę został podany rok 1998 jako rok śmierci Feliksa Drażba.
  Prawidłowa data śmierci Feliksa jest 10 luty 1992r. – tak jak podał to Mariusz.
  Należałoby zmienić błędny wpis na zakładce Piotra Drażba w opisie oraz zakładce Feliksa Drażba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *