Pietuszko, Bolesław (1894 – 1965), zarejestrowany GRÓB WETERANA

Pietuszka (Pietuszko) Bolesław, członek POW komendy lokalnej „Posejnele” Nr 4 w obwodzie sejneńskim. Brał udział w powstaniu sejneńskim.

Opracował Krzysztof Skłodowski1.

1 https://www.facebook.com/people/Giby-Nasza-Historia/100064055194808/

Irena Kasperowicz-Ruka dodaje, że Bolesław Pietuszko zmarł 21 czerwca 1965 r. w wieku 71 lat i został pochowany na Nowym Cmentarzu w Sejnach1. Wnioskujemy zatem, iż urodził się w 1894 r. Jego udział w Powstaniu Sejneńskim potwierdza relacja z powstańczych walk w okolicach Gib, opisana we wspomnieniu o Stanisławie Szarejko, Powstańcu Sejneńskim, który spoczywa na Starym Cmentarzu w Sejnach2.

Prawdopodobnie był spokrewniony ze Stanisławem Pietuszko, Powstańcem Sejneńskim, który zmarł na skutek tortur odniesionych w litewskiej niewoli i pośmiertnie został odznaczony Medalem Niepodległości w lipcu 1932 r. („Monitor Polski” nr 167/1932, poz. 1136). We wniosku o odznaczenie podano Giby jako miejsce zamieszkania rodziny, jednak na podany adres nic nie wysłano (por. Pietuszko, Stanisław (1901-1919 ?) – Powstańcy sejneńscy (powstancy-sejnenscy.pl) oraz https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN). Prosimy rodziną i krewnych o pomoc w ustaleniu ewentualnych powiązań rodzinnych pomiędzy  Stanisławem i Bolesławem Pietuszko.

1Informacja odczytana przez Halinę Dzienisiewicz z napisu na cmentarnym nagrobku.

2Szarejko, Stanisław (1896 – 1987) – Powstańcy sejneńscy (powstancy-sejnenscy.pl)

16.05.2023 r.

Dzięki uprzejmości zamieszkałego w Gibach Wnuka Bolesława Pietuszko, Pana Leszka Pietuszko oraz jego żony Zofii dowiadujemy się, że Bolesław Pietuszko był synem Andrzeja i Anny, z domu Kuklewicz. Miał czworo dzieci, córki Janinę i Mariannę oraz synów: Józefa, ojca Pana Leszka oraz Witolda, który mieszka w Piszu. Janina Pietuszko nie miała dzieci, a dzieciom pozostałych dzieci Bolesława Pietuszko polecamy napisane już wspomnienie o Dziadku i prosimy o uzupełnienie skromnego opisu o własne wspomnienia.

Zarejestrowany GRÓB WETERANA
Na podstawie art.3 ust. 11 ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski (Dz. U. z 2018 r., poz. 2529) Prezes Instytutu Pamięci Narodowej poinformował, że mogiła Bolesława Pietuszko, pochowanego na Nowym Cmentarzu Parafialnym w Sejnach, została wpisana do centralnej ewidencji grobów  weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Tabliczkę z napisem GRÓB WETERANA WALK O WOLNOŚC I NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI  oraz zaświadczenie z numerem ewidencyjnym mogiły dnia 23 sierpnia 2023 r. wręczył w Sejnach przedstawicielom Rodziny Pan dr Marek Jedynak, Dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku w czasie uroczystości specjalnie w tym celu zorganizowanej w siedzibie Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów przez Panią Beatę Dźwilewską, Prezesa Stowarzyszenia Zwolenników Idei Upamiętniania Komendanta ,,ZIUK” i członków Stowarzyszenia, przy współpracy z Panią Barbarą Miszkiel oraz z grupą przedstawicieli powstańczych rodzin w składzie: Halina i Jan Dzienisiewicz, Marta Dziemido, Irena Kasperowicz-Ruka, Bernard Kozakiewicz, Sławomir Rutkowski, Henryk Sylwista, a przede wszystkim przy życzliwej pomocy Księdza Prałata Zbigniewa Bzdaka, Proboszcza Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach. 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *