Antoni Karpowicz został wymieniony jako radny w pierwszej w II Rzeczypospolitej Rady Miejskiej Sejn, powołanej przez komisarza rządowego Bolesława Szczęsnego Herbaczewskiego 9 września 1919 r., zaraz po zakończeniu Powstania Sejneńskiego. Jeśli był to Antoni Karpowicz, urodzony w Sejnach w 1876 r., to można domniemywać, iż może nie był Powstańcem z uwagi na wiek (w 1919 roku miał już 43 lata, a Powstańcami byli na ogół ludzie młodzi), ale iż musiał silnie wspierać Powstanie, skoro został wybrany radnym tuż po jego zakończeniu. Był szewcem. Jego syn Ksiądz Witold Karpowicz (1913–1971) mieszkał w latach sześćdziesiątych na sejneńskiej plebanii. Jest mile wspominany przez wielu obecnie starszych już Sejnian, których jako dzieci cierpliwie uczył sztuki fotografowania. Antoni Karpowicz miał także trzy córki, których dzieci rozproszyły się po świecie (Kanada, Niemcy). W Sejnach udało się odnaleźć jego Wnuczkę Marię oraz Marka – Wnuka Franciszka, brata Antoniego. Antoni Karpowicz zmarł w 1949 r. i został pochowany w grobie rodzinnym na Starym Cmentarzu w Sejnach. Jeśli natomiast radnym, wyznaczonym przez rządowego komisarza 9 września 1919 r. był Antoni Karpowicz, urodzony w 1895 r. i zamieszkały we wsi Poszeszupie, to oprócz dowodu z 1932 r, na odznaczenie go Medalem Niepodległości nic więcej nie wiemy, nie znamy daty jego śmierci ani miejsca pochówku. Prosimy o pomoc w ustaleniu, który z dwóch Antonich Karpowiczów był w Sejnach wyznaczony radnym 9.IX.1919 r.
Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie relacji Wnuczki Marii Brzozowskiej, Krewnego Marka Karpowicza oraz na podstawie podanych źródeł1.
1 Stanisław Buchowski, Rada Miejska w Sejnach w okresie międzywojennym, http://www.astn.pl/r2003/rada.htm [dostęp: 25.05.2021 r.] oraz Irena Staniewicz, Administracja Sejn w okresie międzywojennym, Almanach Sejneński nr 3, Ośrodek ,,Pogranicze – sztuk, kultur, narodów ” w Sejnach, Sejny 2004, s. 141- 167.