Karpowicz, Antoni (1876 – 1949)

Antoni Karpowicz pełnił funkcję radnego w Radzie Miejskiej  Sejn, powołanej przez Bolesława Szczęsnego Herbaczewskiego 9 września 1919 r., zaraz po zakończeniu Powstania SEjneńskiego. By może nie był Powstańcem z uwagi na wiek (w 1919 roku miał już 43 lata, a Powstańcami byli na ogół ludzie młodzi), ale niewątpliwie musiał silnie wspierać Powstanie, skoro został wybrany radnym tuż po jego zakończeniu. Był szewcem. Jego syn Ksiądz Witold Karpowicz (19131971) mieszkał w latach sześćdziesiątych na sejneńskiej plebanii. Jest  mile wspominany przez wielu obecnie starszych już Sejnian, których jako dzieci cierpliwie uczył sztuki fotografowania. Antoni Karpowicz miał także trzy córki, których dzieci rozproszyły się po świecie (Kanada, Niemcy). W Sejnach udało się odnaleźć jego Wnuczkę Marię oraz  Marka – Wnuka Franciszka, brata Antoniego. Antoni Karpowicz zmarł w 1949 r. i został pochowany w grobie rodzinnym na Starym Cmentarzu w Sejnach.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka  na podstawie relacji Wnuczki Marii Brzozowskiej, Krewnego Marka Karpowicza oraz na podstawie podanych źródeł1.

1 Stanisław Buchowski, Rada Miejska w Sejnach w okresie międzywojennym, http://www.astn.pl/r2003/rada.htm [dostęp: 25.05.2021 r.] oraz Irena Staniewicz, Administracja Sejn w okresie międzywojennym, Almanach Sejneński nr 3,  Ośrodek ,,Pogranicze – sztuk, kultur, narodów ” w Sejnach, Sejny 2004, s. 141- 167.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *