4 odpowiedzi na „Przezwicki, Franciszek (1862 – 1931), nagrobek

 1. Stanisława Przezwicka komentarz:

  Franciszek Przezwicki(1862-1931) był pierwszym wójtem gminy Krasnopol po wyzwoleniu w 1919r. Brał udział w Powstaniu Sejneńskim w 1919r. W 2009r. ku czci jego pamięci został postawiony obelisk w Krasnopolu.
  Napis: “Pamięci pierwszego wójta gminy Krasnopol w odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej Żołnierza Polskiej Organizacji Wojskowej FRANCISZKA PRZEZWICKIEGO. Delegata Samorządu Terytorialnego Powiatu Sejneńskiego na Konferencję w Paryżu w roku 1919 dla Ustalenia Granicy Państwowej w Obszarze Południowej Suwalszczyzny.
  W 2010r. na jego grobie została odsłonięta tablica z napisem:
  Franciszek Przezwicki ur. 13 02.1862 zm. 20.01.1931r. Delegat Ziemi Suwalsko- Sejneńskiej Dla Ustalenia Granicy Polsko Litewskiej w Paryżu 1919r.
  Historia Franciszka Przezwickiego jest opisana w książce Stanisławy Przezwickiej pt. “Franciszek Przezwicki w historii Sejneńszczyzny”. Jest to dziadek Tadeusza Przezwickiego, męża autorki książki.

 2. Stanisława Przezwicka komentarz:

  Stanisława Przezwicka dowiedziała się, że 23 sierpnia odbędzie się w Sejnach uroczystość nadania Franciszkowi Przezwickiemu tytułu Grób Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Polski przez Instytut Pamięci Narodowej.
  Jako przedstawicielka rodziny proszę o szczegółowsze dane związane z tą uroczystością.
  Obecnie żyje wnuk Tadeusz Przezwicki i Grzegorz Myszczyński oraz ich potomkowie. O ile są potrzebne adresy, to proszę skontaktować się ze mną. tel.501210565.

 3. Stanisława Przezwicka komentarz:

  Nagrobek Frnciszka Przezwickiego w 2022 roku został odrestaurowany
  Przez Tadeusza Przezwickiego przy współudziale Henryka Przezwickich ego.
  Przekazuję nagrobek grobu rodziny Przezwickich

  • Irena Kasperowicz-Ruka komentarz:

   Uprzejmie informuję, że przesłane przez Panią zdjęcie zostało umieszczone pod opublikowanymi wcześniej zdjęciami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *