Bóbko vel Bóbka Adolf (1885 – ?)

Adolf Bóbko urodził się 13 stycznia 1885 r. w miejscowości Wołłowiczowce.  Był synem Adolfa i Marianny, z domu Wróblewskiej. Od 1917 r., tworzył struktury POW w Kopciowie i okolicach. W czasie Powstania Sejneńskiego był dowódcą oddziału, który wyzwolił spod okupacji litewskiej Kopciowo i Wiejsieje. Bronił następnie niezależności Republiki Kopciowskiej. W listopadzie 1919 r., po trzydniowych zaciętych walkach w rejonie Kadysza, w których dowodzony przez niego oddział stracił wielu zabitych i rannych, wraz z resztką oddziału wycofał się do Polski. W Ministerstwie Rolnictwa II Rzeczypospolitej zabiegał później, aby Powstańcom zapewnić środki do życia w Polsce. Dzięki jego staraniom wielu z nich otrzymało nadania ziemi w okolicach Sejn i zostali osadnikami wojskowymi. Na centralnej liście osadników wojskowych (por. Osadnictwo wojskowe w dwudziestoleciu międzywojennym: https://kresy.genealodzy.pl/zbior/pdf/osadnicy_wojskowi.pdf), nie widnieją jednak ich nazwiska, ponieważ ich nadania nastąpiły później niż nadania ujęte w tym rejestrze. W 1931 r. został odznaczony Krzyżem Niepodległości (Monitor Polski nr 179/1931, Dział B. Krzyż Niepodległości, poz.50) Bóbko Adolf). W 1931 r. zawarł związek małżeński w Suwałkach, stąd możemy domniemywać, że mieszkał, zmarł i został pochowany w Suwałkach. Na liści ofiar Obławy Augustowskiej nie występuje jego nazwisko, na stronie straty.pl także. Nie mamy żadnych wiadomości o jego losie w czasie II wojny światowej i później. Prosimy o pomoc w ustaleniu kolei losu po 1931 r., daty śmierci oraz miejsca pochówku Adolfa Bóbko, urodzonego w 1885 r. w miejscowości Wołłowiczowce.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie internetowo dostępnych dokumentów1, dotyczących Powstania Sejneńskiego oraz odznaczonych Powstańców Sejneńskich.

1 Wiesław Jan Wysocki, Powstanie Sejneńskie 1919, wydawcy: Fundacja Historia i Kultura, Wydawnictwo Bellona, Warszawa 2019, s. 79-81: Powstanie-Sejnenskie-gotowe-low-res.pdf (augustow.org). Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html.

19.05.2024 r.

Pod adresem https://jzi.org.pl/geneo/ znajdujemy kopię aktu ślubu w parafii suwalskiej nr 30/1931 Adolfa Bóbko i Augusty Łajdakajtys:

ParafiaSuwałki
Rok1931
Akt30
Data ślubu1931-02-12
Imiona młodegoAdolf
Nazwisko młodegoBóbko
Miejscowość młodego (parafia)Suwałki
Stan cywilny młodegokawaler
Wiek młodego46
Imiona młodejAugusta
Nazwisko panieńskie młodejŁajdakajtys
Miejscowość młodej (parafia)Suwałki
Stan cywilny młodejpanna
Wiek młodej26
Imię ojca młodegoAdolf
Imię matki młodegoMarianna
Nazwisko panieńskie matki młodegoWróblewska
Imię ojca młodejAndrzej
Imię matki młodejMarianna
Nazwisko panieńskie matki młodejZabłocka
KsięgaŚluby 1931
Osoba indeksującaMarek Rozmysłowski
Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *