Jurkiewicz, Antoni (1898 – ?)

Antoni Jurkiewicz urodził się 3 lipca 1898 r. we wsi Dubowo, w gminie Sejny jako syn Macieja i Katarzyny, z domu Andrejczyk. W swoim Arkuszu Ewidencyjnym przebiegu służby w Polskiej Organizacji Wojskowej napisał, iż ukończył szkołę powszechną. Pracował w rolnictwie. Od 1918 r.  działał w POW jako zastępca miejscowego komendanta pod pseudonimem „Wrona”. W Powstaniu Sejneńskim walczył pod Sejnami, Gibami i Berżnikami. W 1920 r. służył w armii polskiej, w tym też roku został przez Litwinów aresztowany. Arkusz Ewidencyjny Antoni Jurkiewicz podpisał 11 kwietnia 1929 r. Wymienił tam Berżniki jako miejsce swojego zamieszkania.

Antoni Jurkiewicz w 1931 r. został odznaczony Medalem Niepodległości. („Monitor Polski” nr 287/1931, Dział C, pozycja 156). Dyplom i odznaczenie wysłano na wskazany adres (Dubowo) 13 września 1932 r. Szeregowy Antoni Jurkiewicz otrzymał także Krzyż Walecznych.

W Sejnach na Starym Cmentarzu jest mogiła, w których pochowany jest jego imiennik Antoni Jurkiewicz, który żył 82 lata i zmarł w 1991 r. urodził się zatem w 1909 r. Prosimy o pomoc w sprawie ustalenia daty śmierci i miejsca wiecznego spoczynku Antoniego Jurkiewicza, urodzonego w 1898 r. we wsi Dubowo. Prawdopodobnie są to Berżniki.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie informacji, zaczerpniętych z kopii własnoręcznie napisanego i podpisanego przez Antoniego Jurkiewicza Arkusza Ewidencyjnego oraz na podstawie internetowo dostępnych  materiałów, dotyczących osób odznaczonych 1.

1  Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *