Myszczyński, Aleksander i Józef

Myszczyński, Aleksander (1891 – ?)

Aleksander Myszczyński urodził się w 1891 r. we wsi Orzechowo, gmina Giby. W 1932 r. został odznaczony Medalem Niepodległości („Monitor Polski” nr 167/1932, Dział C. poz. 991). Na obu cmentarzach w Sejnach brak jest jego grobu. Na stronie 363 Materiałów do dziejów ziemi sejneńskiej wymieniony jest Aleksander Myszczyński jako zabrana w 1943 r. ze wsi Strzelcowizna ofiara niemieckich zbrodni II wojny światowej. Na liście ofiar Obławy Augustowskiej, pod numerem 315, wymieniony jest natomiast Myszczyński Edmund, syn Aleksandra i Anny, urodzony 15.05.1911 roku w Orzechowie, zamieszkały we wsi Orzechowo. Prosimy rodziną o pomoc w wyjaśnieniu, czy Aleksander Myszczyński, urodzony w 1891 r. zginął z rąk niemieckich w 1943 r. i czy Edmund Myszczyński, ofiara Obławy Augustowskiej, był jego synem?

Myszczyński, Józef (1854 – ?)

Józef Myszczyński urodził się w 1854 r. we wsi Orzechowo, gmina Giby. Jego wniosek o odznaczenie Medalem Niepodległości został odrzucony 22 lutego 1937 r. Był jednak do odznaczenia nominowany, a to wskazuję na jego udział w Powstaniu Sejneńskim i/albo w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Na obu cmentarzach w Sejnach nie możemy niestety odszukać jego grobu. Na liście ofiar Obławy Augustowskiej, pod numerem 314, wymieniony jest Myszczyński Witold, syn Józefa i Ludwiki, urodzony 6.12.1910 roku w Orzechowie, zamieszkały we wsi Orzechowo.

Prosimy rodziną o pomoc w wyjaśnieniu, czy Józef Myszczyński, urodzony w 1854 r. był ojcem czy raczej dziadkiem Witolda Myszczyńskiego, ofiary Obławy Augustowskiej?

Pytanie: czy Józef i Aleksander Myszczyńscy, obaj urodzeni we wsi Orzechowo, to syn i ojciec? Czy może byli spokrewnieni w jakikolwiek inny sposób? Prosimy rodzinę i krewnych o pomoc w znalezieniu odpowiedzi na powyższe pytanie.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł1.1  Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html; Praca zbiorowa pod redakcją Jana Askanisa, Materiały do dziejów ziemi sejneńskiej, t. II. Prace Białostockiego Towarzystwa Naukowego Nr 22, Białostockie Towarzystwo Naukowe, Warszawa 1975.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *