Julian Szyłejko pochodził z okolic Kowna. Był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r., osadnikiem wojskowym. Otrzymał z nadania ziemię rolną w Łumbiach. W IPN w Białymstoku są zgromadzone akta spraw rodziny (Juliana i córki Marii) z lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Rozprawy sądowe Juliana Szyłejko, Jana Kruszyłowicza i Stanisława Nazarka dotyczyły tego samego zdarzenia, które miało miejsce w Łumbiach 9 kwietnia 1952 r. Był to nocny napad milicji i wojska na grupę ukrywających się partyzantów, dowodzonych przez Piotra Burdyna. Julian Szyłejko Został pochowany na Starym Cmentarzu w Sejnach.
Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie relacji Haliny i Jana Dzienisiewiczów.
Na podstawie dodatkowych materiałów1 dowiadujemy się, że Julian Szyłejko urodził się 1 stycznia 1886 r. w miejscowości Kilowicza, w gminie Bobty, w powiecie Kowieńskim. Jego wniosek o odznaczenie Medalem Niepodległości został odrzucony przez Komitet KiMN dnia 14 grudnia 1936 r.
1 Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN .