Szyłejko, Julian (1886 – 1974), zarejestrowany GRÓB WETERANA

Julian Szyłejko pochodził z okolic Kowna. Był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r.,  osadnikiem wojskowym. Otrzymał z nadania ziemię rolną w Łumbiach. W IPN w Białymstoku są zgromadzone akta spraw rodziny (Juliana i córki Marii) z lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Rozprawy sądowe Juliana Szyłejko, Jana Kruszyłowicza i Stanisława Nazarka dotyczyły tego samego zdarzenia, które miało miejsce w Łumbiach  9 kwietnia 1952 r. Był to nocny napad milicji i wojska na grupę ukrywających się partyzantów, dowodzonych przez Piotra Burdyna. Julian Szyłejko został pochowany na Starym Cmentarzu w Sejnach.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie relacji Haliny i Jana Dzienisiewiczów.

Na podstawie dodatkowych materiałów1 dowiadujemy się, że Julian Szyłejko urodził się 1 stycznia 1886 r. w miejscowości Kilowicza, w gminie Bobty, w powiecie Kowieńskim. Jego wniosek o odznaczenie Medalem Niepodległości został odrzucony przez Komitet KiMN dnia 14 grudnia 1936 r.

1 Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN .

Zarejestrowany GRÓB WETERANA

Na podstawie art.3 ust. 11 ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski (Dz. U. z 2018 r., poz. 2529) Prezes Instytutu Pamięci Narodowej poinformował, że mogiła Juliana Szyłejko, pochowanego na Starym Cmentarzu Parafialnym w Sejnach, została wpisana do centralnej ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Tabliczki z napisem GRÓB WETERANA WALK O WOLNOŚC I NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI oraz zaświadczenia z numerem ewidencyjnym mogiły będą wręczane rodzinom przez Przedstawiciela Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku dnia 23 sierpnia 2024 r. w Sejnach, w czasie uroczystości poświęconej 105. rocznicy wybuchu Powstania Sejneńskiego. Informacja o miejscu i godzinie spotkania w Sejnach dnia 23 sierpnia 2024 r. zostanie przesłana na wszystkie zgłoszone adresy nie później niż w pierwszej połowie sierpnia 2024 r.

Uprzejmie prosimy rodzinę, krewnych i znajomych Juliana Szyłejko o zgłaszanie zamiaru udziału w uroczystości wręczania zaświadczeń oraz tabliczek GRÓB WETERANA dnia 23 sierpnia 2024 r. w Sejnach: telefon 22 643 65 63 i 698 592 168; mail <irka.kasperowicz@gmail.com>.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *