Bykas, Wacław (1898 – 1983), zarejestrowany GRÓB WETERANA

(Por. Powstańcy Sejneńscy. Część I – Wspomnienia i relacje. Część II – Notki biograficzne. Praca zbiorowa pod red. Sławomira Rutkowskiego. Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, Sejny 2020, wydanie II, s. 11.)

Wacław Bykas, członek POW, Powstaniec Sejneński. Pochodził z okolic Kopciowa. Po wojnie polsko–bolszewickiej 1920 r. i ustaleniu  granic  grupa członków POW z okolic Łoździej i Kopciowa  musiała wycofać się do Polski i tu szukać i miejsca, i  środków do życia. Pan  Czesław Juszkiewicz opisuje losy tej grupy we wspomnieniu o Ojcu Stanisławie i wśród kolegów Ojca wymienia Wacława Bykasa.  Sejnianie wspominają, że lubił on opowiadać o swoich powstańczych przeżyciach i wielu te opowiadania pamięta. Został pochowany na Starym Cmentarzu w Sejnach.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie rozmowy z Henrykiem Sylwista.

1 Krzysztof Skłodowski podaje obecnie następującą informację: Wacław Bykas urodził się 13.08.1898 r. w miejscowości Stoły, w gminie Kopciowo. Syn Dominika i Antoniny z Łabęckich.

Zarejestrowany GRÓB WETERANA
Na podstawie art.3 ust. 11 ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski (Dz. U. z 2018 r., poz. 2529) Prezes Instytutu Pamięci Narodowej poinformował, że mogiła Wacława Bykasa, pochowanego na   Starym Cmentarzu Parafialnym w Sejnach, została wpisana do centralnej ewidencji grobów  weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Tabliczka z napisem GRÓB WETERANA WALK O WOLNOŚC I NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI  została wręczona Rodzinie przez prof. dr hab. Piotra Kardelę, Dyrektora oddziału IPN w Białymstoku oraz przez dr Jarosława Schabieńskiego, Naczelnika Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN dnia 23 sierpnia 2021 r., w trakcie uroczystości osłaniania w Sejnach tablicy poświęconej pamięci Tadeusza Katelbacha.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *