Wowak, Piotr (1895 – ?)

Piotr Wowak urodził się 9 czerwca 1895 r. w Annowie. Jak napisał w Arkuszu Ewidencyjnym nie ukończył szkoły, pracował jako robotnik kolejowy.  W POW działał od 15 marca do 13 października 1919 r. pod pseudonimem „Mak”. W Powstaniu Sejneńskim walczył w okolicach Krasnopola i Sejn pod dowództwem Jurkowskiego. Swój Arkusz Ewidencyjny Piotr Wowak podpisał 15 kwietnia 1929 r. Jako miejsce zamieszkania wskazał Deksznie1 w gminie Sejny. W 1933 roku został odznaczony Medalem Niepodległości (,,Monitor Polski nr 131/1933, Dział C. poz. 879). Medal nie został jednak przesłany odznaczonemu, a na dokumencie widnieje napis: Wyjechał do Francji2.

Rodzinę i krewnych prosimy o pomoc w odpowiedzi na pytanie: czy Piotr Wowak wrócił do Polski i tu został pochowany czy też miejscem jego wiecznego spoczynku jest ziemia francuska?

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie informacji, zaczerpniętych z kopii Arkusza Ewidencyjnego podpisanego przez Piotra Wowaka.

1 Deksznie to wieś położona w pobliżu Szypliszek.

2 Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *