Wowak, Piotr (1895 – ?)

Piotr Wowak urodził się 9 czerwca 1895 r. w Annowie. Jak napisał w Arkuszu Ewidencyjnym nie ukończył szkoły, pracował jako robotnik kolejowy.  W POW działał od 15 marca do 13 października 1919 r. pod pseudonimem „Mak”. W Powstaniu Sejneńskim walczył w okolicach Krasnopola i Sejn pod dowództwem Jurkowskiego. Swój Arkusz Ewidencyjny Piotr Wowak podpisał 15 kwietnia 1929 r. Jako miejsce zamieszkania wskazał Deksznie1 w gminie Sejny. W 1933 roku został odznaczony Medalem Niepodległości (,,Monitor Polski nr 131/1933, Dział C. poz. 879). Medal nie został jednak przesłany odznaczonemu, a na dokumencie widnieje napis: Wyjechał do Francji2.

Rodzinę i krewnych prosimy o pomoc w odpowiedzi na pytanie: czy Piotr Wowak wrócił do Polski i tu został pochowany czy też miejscem jego wiecznego spoczynku jest ziemia francuska?

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie informacji, zaczerpniętych z kopii Arkusza Ewidencyjnego podpisanego przez Piotra Wowaka.

1 Deksznie to wieś położona w pobliżu Szypliszek.

2 Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html.

Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „Wowak, Piotr (1895 – ?)

 1. Jean Marie Niess komentarz:

  bonjour,
  je pense qu’il peut s’agir de mon grand père, il est arrivé en France au début des années 30 avec sa femme Anna et ses filles dont ma mère Stéphania qui est née à Deksznie.
  Le seul doute que j’ai c’est l’année de naissance car sur sa tombe à Villiers en lieu ,il est indiqué 1893-1968.
  Je me tiens à votre disposition pour plus de renseignements.
  Cordialement.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *