Rekuć, Izydor (1885 – 1954)

Izydor Rekuć urodził się w Deguciach jako syn Franciszka i Marceli, z domu Michalskiej1. Powstaniec Sejneński. W czasie wizyty Józefa Piłsudskiego w Sejnach 13 września 1919 r. był w grupie Powstańców Sejneńskich, którzy wyprzęgli konie z bryczki Naczelnika i sami ciągnęli wóz. A ponieważ był wysoki, to widoczny jest na zdjęciu, w środku grupy2.  Mieszkał w Jenorajściu nad jeziorem Gaładuś, umiał i lubił łowić ryby. Jego bracia, Franciszek i Teodor, także byli Powstańcami Sejneńskimi. Po II wojnie światowej Franciszek i Teodor Rekuć zamieszkali na Ziemiach Odzyskanych i zostali pochowani w Olecku, a Izydor Rekuć spoczywa na Starym Cmentarzu w Sejnach.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie ustnej relacji Krewnych, Leokadii Rekuć i Piotra Rekucia oraz Prawnuka, Leszka Rekucia.


1 Informacja otrzymana od Krzysztofa Skłodowskiego.

2 Wiesław Jan Wysocki, Powstanie Sejneńskie 1919,  wydawcy: Fundacja Historia i Kultura, Wydawnictwo Bellona, Warszawa, 2019, s.65.

Na podstawie dokumentu internetowo dostępnego z CAW1 możemy dodać, że Izydor Rekuć urodził się 5 grudnia 1885 r. w Deguciach, w gminie Sejny. Na jego wniosku o odznaczenie Medalem Niepodległości znajduje się imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, imiona rodziców oraz miejsce zamieszkania: Jenorajście, gmina Krasnowo. Widoczna jest także pieczątka Komitetu Krzyża i Medalu Niepodległości i decyzja o odrzuceniu wniosku 26 czerwca 1938 r. Już samo złożenie wniosku o odznaczenie Medalem Niepodległości jest  świadectwem jego udziału w Powstaniu Sejneńskim, gdyż inaczej wniosek nie zostałby zaopiniowany i rozpatrzony.  

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanego źródła.

1 Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN , LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html


Niżej prezentujemy zdjęcie trzech Powstańców Sejneńskich, braci Franciszka, Izydora i Teodora Rekuć, udostępnione przez Leokadię Rekuć, obecnie zamieszkałą w Augustowie, która jest synową Franciszka Rekucia.

rbt
Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *