Żynda, Witold (1896 – 1946) ,,Nowy” Cmentarz, zarejestrowany GRÓB WETERANA

Witold Żynda urodził się w 1896 r. we wsi Pawłówka, w gminie Krasnopol. W Arkuszu Ewidencyjnym napisał, że ukończył szkołę powszechną i pracował w rolnictwie. Do POW należał od maja 1918 r. do września 1919 r. Służył w randze starszego strzelca, pod pseudonimem „Ząbkowski”. W Powstaniu Sejneńskim walczył w Sejnach. Arkusz Ewidencyjny podpisał 22 kwietnia 1929 r. wskazując Pawłówkę w gminie Krasnopol jako miejsce swojego zamieszkania. Był rolnikiem. W 1933 r. został odznaczony Medalem Niepodległości („Monitor Polski” nr 131/1933, Dział C. poz. 917). Dalsze jego losy nie są nam obecnie znane. Nie wiemy, czy został pochowany w Krasnopolu. Prosimy rodzinę, krewnych i sąsiadów o pomoc w ustaleniu daty śmierci oraz miejsca wiecznego spoczynku Witolda Żyndy, urodzonego w 1896 r.  Apel: Prosimy o pomoc w ustaleniu, czy poległy w Powstaniu Sejneńskim Andrzej Żynda1 był krewnym Witolda Żynda z Pawłówki, a może Piotra Żynda z Orlinka?  

1Polegli w Powstaniu Sejneńskim w: Wiesław Jan Wysocki, Powstanie Sejneńskie 1919, wydawcy: Fundacja Historia i Kultura, Wydawnictwo Bellona, Warszawa, 2019.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie informacji, zaczerpniętych z kopii Arkusza Ewidencyjnego, napisanego i podpisanego przez Witolda Żyndę oraz na podstawie: Centralne Archiwum Wojskowe:https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.htmlsearch.jzi.org.pl/geneo/.

18.02.2024 r.

Z dostępnej w Internecie kopii aktu zgonu nr 17/1946 Księgi Zgonów Parafii w Krasnopolu dowiadujemy się, że Witold Żynda zmarł 4 sierpnia 1946 r. w Pawłówce w wieku 51 lat. Był synem Ludwika oraz Bronisławy, z domu Bolkowskiej. Urodził się w Pawłówce. Był żonaty z Anną, z domu Staśkiel. Został pochowany na ,,Nowym” Cmentarzu Parafialnym w Krasnopolu. Na jego nagrobku czytamy napis: GRÓB RODZINY / ŻYNDÓW / ŚP. / WITOLD UR. 1896 ZM.1948 r. / Zauważmy, że rok zgonu nie jest na pomniku napisany prawidłowo, zgodnie z internetowo dostępną kopią aktu zgonu. Powinien to być rok 1946, a nie jak na pomniku napisano 1948.

18.08.2024 r.

Zarejestrowany GRÓB WETERANA

Na podstawie art.3 ust. 11 ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski (Dz. U. z 2018 r., poz. 2529) Prezes Instytutu Pamięci Narodowej poinformował, że mogiła Witolda Żyndy, pochowanego na Cmentarzu Parafialnym w Krasnopolu, została wpisana do centralnej ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Tabliczki z napisem GRÓB WETERANA WALK O WOLNOŚC I NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI oraz zaświadczenia z numerem ewidencyjnym mogiły będą wręczane rodzinom Weteranów w Krasnopolu, w miejscu i terminie uzgodnionym przez Organizatorów Uroczystości.

Uprzejmie prosimy rodzinę, krewnych i znajomych Witolda Żyndy o zgłaszanie w Parafii Krasnopol zamiaru uczestniczenia w tej uroczystości.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *