Franciszek Stachurski urodził się 4 kwietnia 1900 r. we wsi Budwieć, w gminie Giby. Był robotnikiem rolnym. W 1938 r. jego wniosek o odznaczenie Medalem Niepodległości został odrzucony decyzją z 21 czerwca. Nominowanie do odznaczenie potwierdza, że musiał być Powstańcem Sejneńskim i/lub uczestnikiem wojny polsko – bolszewickiej 1920 r. Pan Józef Szarejko, mieszkaniec Gib, wymienia Franciszka Stachurskiego jako ochotnika z Gib, który walczył w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. W Sejnach nie możemy odszukać mogiły Franciszka Stachurskiego. Prosimy rodzinę, krewnych i znajomych o informacje dotyczące daty jego śmierci oraz miejsca wiecznego spoczynku, prosimy także o pomoc w uzupełnieniu tego skromnego wspomnienia o Franciszku Stachurskim.
Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł1oraz na podstawie informacji otrzymanych od Grzegorza Fimowicza o jego rozmowie z Józefem Szarejko.
1 Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html.
Stachurski Franciszek, ur. 4 IV 1900 roku w Budwieciu w gminie Giby. Robotnik rolny. W 1938 roku mieszkał w osadzie Kresówka w gminie Hołynka. W 1938 roku jego wniosek o odznaczenie Medalem Niepodległości został odrzucony.
Opracował Krzysztof Skłodowski.