Bronisław Moroz urodził się w 1887 roku w Gibach. Był rolnikiem. Brał udział w Powstaniu Sejneńskim. W pierwszych wolnych w II Rzeczypospolitej wyborach został wybrany do pełnienia funkcji radnego w Radzie Miejskiej Sejn od 30 września 1923 r. Zmarł w 1928 r., w wieku zaledwie 42 lat. W 1931 roku, „Za długotrwałą pracę i walkę o niepodległość w szeregach P.O.W. na Suwalszczyźnie”, został pośmiertnie odznaczony Medalem Niepodległości (por. „Monitor Polski” nr 260/1931 Dział C. Pozycja 496). Bronisław Moroz został pochowany na Nowym Cmentarzu w Sejnach. Z relacji wnuczki, Ireny Przekopskiej dowiadujemy się, że Bronisław Moroz zmarł na serce. Osierocił pięcioro dzieci, których los po stracie ojca nie był łatwy. Braćmi Bronisława Moroza byli: Bolesław – rolnik, Antoni – nauczyciel, w latach powojennych dyrektor gimnazjum w Sejnach, a następnie w Jedwabnem, Franciszek Moroz, urodzony w 1896 r. oraz ksiądz Jan Moroz (1891–1967) – miejscem jego wiecznego spoczynku jest Stary Cmentarz w Sejnach.
Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł1, napisów na cmentarnym nagrobku, relacji wnuczki Ireny Przekopskiej oraz na podstawie informacji dotyczącej uzasadnienia przyznania Medalu Niepodległości, życzliwie przekazanej przez Krzysztofa Skłodowskiego.
1 Stanisław Buchowski, Rada Miejska w Sejnach w okresie międzywojennym, http://www.astn.pl/r2003/rada.htm [dostęp:25.05.2021 r.], Irena Staniewicz, Administracja Sejn w okresie międzywojennym, Almanach Sejneński nr 3, Ośrodek ,,Pogranicze – sztuk, kultur, narodów ” w Sejnach, Sejny 2004, s. 141- 167, Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html
Zarejestrowany GRÓB WETERANA
Na podstawie art.3 ust. 11 ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o grobach weteranów walk o wolność i
niepodległość Polski (Dz. U. z 2018 r., poz. 2529) Prezes Instytutu Pamięci Narodowej poinformował, że mogiła Bronisława Moroza, pochowanego na Nowym Cmentarzu Parafialnym w Sejnach, została wpisana do centralnej ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Tabliczkę z napisem GRÓB WETERANA WALK O WOLNOŚC I NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI oraz zaświadczenie z numerem ewidencyjnym mogiły dnia 23 sierpnia 2023 r. wręczył w Sejnach przedstawicielom Rodziny Pan dr Marek Jedynak, Dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku w czasie uroczystości specjalnie w tym celu zorganizowanej w siedzibie Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów przez Panią Beatę Dźwilewską, Prezesa Stowarzyszenia Zwolenników Idei Upamiętniania Komendanta ,,ZIUK” i członków Stowarzyszenia, przy współpracy z Panią Barbarą Miszkiel oraz z grupą przedstawicieli powstańczych rodzin w składzie: Halina i Jan Dzienisiewicz, Marta Dziemido, Irena Kasperowicz-Ruka, Bernard Kozakiewicz, Sławomir Rutkowski, Henryk Sylwista, a przede wszystkim przy życzliwej pomocy Księdza Prałata Zbigniewa Bzdaka, Proboszcza Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach.
Chciałbym wnieść poprawki na podstawie wspomnień wnuczki Bronisława Moroza Józefy Milewskiej z domu Moroz córki Bolesława Moroz. ( Napisał Łukasz Salwecki).
Bronisława rodzeństwo: ksiądz Jan, Franciszek, Józef ( zabrany w obławie) Anna i Kazimiera.
Bronisława dzieci: Jadwiga, Stefan, Antoni( co był nauczycielem) Stanisław(rolnik), Bolesław (rolnik).
Po zestawieniu informacji zawartych w artykule i komentarza Łukasza Salweckiego wynika, że dane dotyczące rodziny Moroz nie zostały rzetelnie opracowane. Powtarzają się imiona rodzeństwa Bronisława Moroza wśród jego dzieci, a np. Antoni w jednym i drugim podawany jest jako nauczyciel (jedyny z rodzeństwa i dzieci). Imiona rodzeństwa Bronisława Moroza są częściowo różne w każdym z wykazów.Czy ktoś mógłby podać wersje ostateczną opartą na materiałach źródłowych, a nie na wspomnieniach? Tym bardziej, że zbliża się uroczystość na cmentarzu. Z szacunkiem Wiesław Różański
Informacje dotyczące rodzeństw i dzieci Bronisława Moroza pochodzą ze wspomnień rodziny, nie są oparte na aktach urodzin czy zgonów. Strona musi mieć charakter wspomnieniowy, inaczej by jej nie było. Materiały źródłowe pochodzą z ogólnodostępnych zasobów internetowych oraz z relacji rodzin. Szczegółowe dokumenty Centralnego Archiwum Wojskowego oraz akty urodzeń i zgonów są w Urzędach Stanu Cywilnego udostępniane tylko najbliżej rodzinie. Prosimy rodziny o dzielenie się swoją wiedzą na temat wspominanych osób w okienkach KOMENTARZ.
Prosimy o zgłaszanie chęci udziału w uroczystości wręczania tabliczek GRÓB WETERANA 23 sierpnia 2023 r. w Sejnach na następujący adres mailowy:
.
To adres mailowy Stowarzyszenia ,,ZIUK”, które zgodziło się pomóc w organizowaniu uroczystości wręczenia w Sejnach tabliczek GRÓB WETERANA. Wszyscy działamy społecznie, zapraszamy do pomocy i życzliwej współpracy!
Na podstawie metryki urodzenia z parafii Sejny – akt 82/1887 stwierdzam, że Bronisław Jerzy Moroz urodził się w Gibach 16 kwietnia 1887 roku, a 23 kwietnia został tam ochrzczony. Był synem Michała i Ludwiki Skupskiej, tak samo jak wzmiankowany tu Jan Moroz urodzony 17 maja 1891 roku (chrzest 18 maja). Na akcie urodzenia Bronisława jest dopisek o ślubie z Rozalią Wilkiel z dnia 9.11.1909 r. Czy to jest ten sam Bronisław, o którego chodzi w biogramie, nie wiem, ale podaję tylko dane metryczne, które mam na swoim komputerze.
Bardzo dziękujemy za tak wiele cennych informacji, dotyczących Bronisława Moroza i jego rodziny. Rzeczywiście, w jednej mogile na sejneńskim Nowym Cmentarzu spoczywa Bronisław Moroz, który zmarł w 1928 r. w wieku 42 lat oraz Rozalia Moroz, która zmarła w 1975 r. w weku 87 lat. Fakt ten potwierdza, że Rozalia była żoną Bronisława Moroza.
Bolesław – rolnik i Antoni – nauczyciel to nie bracia Bronisława, a synowie. Tak jak w pierwszym komentarzu.
Bronisław z artykułu i Bronisław, o którym wspomina Pan Andrzej Szczudło to ten sam człowiek.
Mogiła, o której pisze Pani Irena Kasperowicz-Ruka to miejsce pochówku Bronisława Moroza i jego żony, zgadza się. Blisko znajduje się też grób rodziców Bronisława – Michała i Ludwiki oraz jego brata Jana, księdza. Data urodzenia Jana na płycie nagrobka jest taka sama jak ta, którą podaje Pan Andrzej Szczudło.
W artykule o Bronisławie Morozie są dwie daty urodzin 1887 i niżej 1886. Prawidłowy rok to 1887.
Sprostowanie – grób rodziców Bronisława – Michała i Ludwiki oraz jego brata Jana, księdza znajduje się na starym cmentarzu w Sejnach, ale sam Bronisław z żoną Rozalia są pochowani na nowym.