Kiewlak, Piotr (1890 – 1970), zarejestrowany GRÓB WETERANA

Piotr Kiewlak, syn Piotra, urodził się 25 listopada 1890 roku we wsi Kukle. Zmarł 20 kwietnia 1970 roku w Warszawie.

Jego dziadek Józef Kiewlak przybył do Kukli (dawniej Pomorzany) z miejscowości Ostasza na Białorusi w 1850 roku. W sierpniu 1919 roku Piotr Kiewlak wziął udział w Powstaniu Sejneńskim, walcząc pod dowództwem Piotra Szyryńskiego z Posejneli. Cudem uratował życie, chowając się przed Litwinami w zaroślach. Był świadkiem śmierci por. Zawadzkiego. Za udział w Powstaniu Sejneńskim został odznaczony przez Józefa Piłsudskiego medalem “Bojownikom Niepodległości”. Krwawe walki o Sejneńszczyznę pogłębiły niechęć między Polakami i Litwinami. Przez wiele kolejnych lat wybuchały konflikty, nawet na terenie kościoła w Berżnikach. W trakcie II wojny światowej rodzina Kiewlaków ukrywała w stodole rannych partyzantów Armii Krajowej. Po wojnie przyjęła w swoje progi młodziutkiego Stanisława Kiewlaka – uciekiniera z Białorusi. Szybko stał się członkiem rodziny. Zginął tragicznie, postrzelony przez milicję obywatelską. Został pochowany w rodzinnym grobie Kiewlaków. Okres wyzwolenia był dla rodziny Kiewlaków dramatyczny. Przez komunistyczną władzę postrzegana jako kułacza, wroga ludowi i kolektywizacji, była często nawiedzana przez urząd bezpieczeństwa. Dochodziło do rewizji oraz konfiskat zwierząt i innych dóbr. Niejednokrotnie Piotr Kiewlak był zabierany na przesłuchania. Urzędnicy mówili: “Żegnajcie się z rodziną, bo nie wiadomo, czy wrócicie”. Do 1956 roku dzieci kułaków, w tym Piotra Kiewlaka, nie były przyjmowane do szkół średnich w Sejnach czy Suwałkach. Dzięki uprzejmości życzliwych rodzinie osób, starsze dzieci Piotra Kiewlaka podjęły kształcenie w Gdańsku, Wrocławiu i Wałbrzychu.

Piotr Kiewlak spoczywa w grobie rodzinnym w Berżnikach.

Opracowała Emilia Melon, wnuczka.

28.10.2021 r.

Piotr Kiewlak urodził się w Kuklach, w gminie Berżniki, jako syn Piotra i Marianny Miszkielówny. Był rolnikiem.  W 1932 r. został odznaczony Medalem Niepodległości („Monitor Polski” nr 267/1932, Dział C.). Odznaczenie wraz z dyplomem wysłano z Warszawy 19 listopada 1932 r. na podany adres: Kukle, gm. Berżniki.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł1 .

1 Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html

16.11.2023 r.

Za zgodą Pana dr Krzysztofa Skłodowskiego prezentujemy udostępnioną nam biografię:

Kiewlak Piotr, ur. 10 XII 1891 roku w Kuklach w gminie Berżniki, syn Piotra i Marianny z Miśkielów. Uzyskał wykształcenie domowe. Był członkiem POW od 1 XII 1918 roku (według innych informacji od 1 I do 1 IX 1919 roku). Był zastępcą Dominika Miszkiela, komendanta komendy lokalnej Nr 5 „Wigrańce”. „Wszystkie rozkazy […] wypełniał jak najsumienniej. W potyczkach walczył mężnie”. Brał udział w rozbrojeniu placówek litewskich w Gibach i Berżnikach (?) oraz walkach o Sejny. W czasie litewskiego kontrataku 25 VIII 1919 roku był łącznikiem Wacława Zawadzkiego i świadkiem śmierci. Jak podał uratował się przed Litwinami kryjąc się w zaroślach. Jego ciotka Petronela Kiewlak w życiorysie z 1937 roku podała natomiast, że w czasie powstania sejneńskiego i walk o Sejny „wyzwoliła więzionego przez Litwinów w Sejnach, […] bratanka Piotra Kiewlaka i peowiaka Stanisława Sulewskiego ze wsi Piszczany”. W czasie litewskiej okupacji Suwalszczyzny latem 1920 roku „był aresztowany przez Litwinów i wtrącony do więzienia w Sejnach, skąd miał być wywieziony do Kowna, lecz zdołał uciec”. W okresie międzywojennym rolnik w Kuklach. Był członkiem Placówki Berżniki Związku Peowiaków. W czasie II wojny światowej współpracował z AK, ukrywając w stodole rannych partyzantów. Po wojnie był prześladowany przez UB. W jego zabudowaniach przeprowadzano rewizje, konfiskowano inwentarz. Był wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany. Jego starsze dzieci nie były przyjmowane do szkół w Sejnach i Suwałkach. Dzięki pomocy znajomych kształciły się w Gdańsku, Wrocławiu i Wałbrzychu. Zmarł 20 IV 1970 roku w Warszawie. Został pochowany na cmentarzu w Berżnikach. 6 IV 1924 roku, podczas posiedzenia Komisji Weryfikacyjnej POW w Sejnach opiniującej wnioski komendantów lokalnych dotyczące członków POW został przedstawiony do odznaczenia Krzyżem Walecznych. W 1932 roku „Za długotrwałą pracę i walkę w szeregach POW na Suwalszczyźnie” został odznaczony Medalem Niepodległości.

Opracował Krzysztof Skłodowski.

Zarejestrowany GRÓB WETERANA

Na podstawie art.3 ust. 11 ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski (Dz. U. z 2018 r., poz. 2529) Prezes Instytutu Pamięci Narodowej poinformował, że mogiła Piotra Kiewlaka, pochowanego na Cmentarzu Parafialnym w Berżnikach, została wpisana do centralnej ewidencji grobów  weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Tabliczki z napisem GRÓB WETERANA WALK O WOLNOŚC I NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI oraz zaświadczenia z numerem ewidencyjnym mogiły zostały wręczone rodzinom przez Pana dr Marka Jedynaka, Dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku dnia 24 sierpnia 2024 r. w Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Sejnach, w czasie uroczystości poświęconej 105. rocznicy wybuchu Powstania Sejneńskiego. 

5.07.2024 r.

Szukając przodków Piotra Kiewlaka znajdujemy kopie aktów urodzenia Antoniego i Wincentego, braci jego ojca Piotra. Pod adresem https://jzi.org.pl/geneo/ można odszukać kopię aktu urodzenia nr 144/1863 Antoniego Kiewlaka, syna Józefa i Rozalii:

ParafiaBerżniki
Rok1863
Akt144
Data Chrztu1863-06-27
Miejscowość (parafia)Kukle
ImionaAntoni
NazwiskoKiewlak
PłećMężczyzna
Data urodzenia1863-06-26
Imię ojcaJózef
Nazwisko ojcaKiewlak
Wiek ojca33
Imię matkiRozalia
Nazwisko matkiPielnowska?
Wiek matki35
ChrzestniStefan Gerwel
Wiktoria Łejmel
Osoby zgłaszające/świadkowie/asystaJózef Gerwel (50) gospodarz z Kukli
Jan Łejmel (40) gospodarz z Kukli
Ojciecgospodarz
Chrzciłks. Antoni Brondza
Akt podpisałks. Wincenty Łatwiński proboszcz
KsięgaUMZ 1863
Osoba indeksującaUrszula Orzechowska

oraz kopię aktu urodzenia nr  82/1866  Wincentego Kiewlaka, syna Józefa i Rozalii:

ParafiaBerżniki
Rok1866
Akt82
Data Chrztu1866-04-05
Miejscowość (parafia)Kukle
ImionaWincenty
NazwiskoKiewlak
PłećMężczyzna
Data urodzenia1866-04-01
Imię ojcaJózef
Nazwisko ojcaKiewlak
Wiek ojca36
Imię matkiRozalia
Nazwisko matkiPiołunowska
Wiek matki36
ChrzestniStefan Gierwel
Rozalia Romantowiczowa
Osoby zgłaszające/świadkowie/asystaJan Łejmel (45) gospodarz z Kukli
Józef Gierwel (50) gospodarz z Kukli
Ojciecgospodarz
Chrzciłks. Antoni Łatwiński
Akt podpisałks. Antoni Łatwiński, proboszcz berżnicki, kanonik sandomierski
KsięgaUMZ 1866
Osoba indeksującaZbigniew Mierzejewski
Osoba weryfikującaAndrzej Szczudło
Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „Kiewlak, Piotr (1890 – 1970), zarejestrowany GRÓB WETERANA

  1. Katarzyna Eshun komentarz:

    Wg metryki urodzenia na http://www.szukajwarchiwach.gov.pl urodził się 05.12.1890 w Kuklach (akt 227/1890 Berżniki).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *