Łejmel (vel Lejmel), Antoni (1891 – ?)
Antoni Łejmel urodził się w 1891 r. w Wigrańcach, w gminie Berżniki. W swoim Arkuszu Ewidencyjnym przebiegu służby w Polskiej Organizacji Wojskowej nic nie napisał jaką szkołę ukończył. Pracował w rolnictwie. W latach 1914-1917 służył w armii rosyjskiej. W POW działał od 15 sierpnia do września 1919 r. w stopniu szeregowego. W Powstaniu Sejneńskim walczył pod Gibami, Berżnikami i Sejnami. Z przełożonych pamiętał por. Ostrowskiego. Swój Arkusz Ewidencyjny Antoni Łejmel podpisał 11 kwietnia 1929 r. Jako miejsce zamieszkania wskazał Bierżałowce w gminie Berżniki. Antoni Łejmel został odznaczony Medalem Niepodległości („Monitor Polski” nr 167/1932, Dział C. poz. 768) Lejmel Antoni). Z dodatkowych danych wynika, że Antoni Łejmel był synem Władysława. Po Powstaniu Sejneńskim służył w Wojsku Polskim. Prosimy o pomoc w sprawie ustalenia daty śmierci i miejsca wiecznego spoczynku Antoniego Łejmela. Już wiemy, że Antoni Łejmel nie był bratem Wacława Łejmela, który urodził się w 1898 roku co prawda w Wigrańcach, w gminie Berżniki, ale jako syn Franciszka. Być może Wacław i Antoni są pochowani w Berżnikach.
Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie informacji, zaczerpniętych z kopii Arkusza Ewidencyjnego, napisanego i podpisanego przez Antoniego Łejmela, na podstawie notki biograficznej o Wacławie Łejmelu, napisanej przez Krzysztofa Skłodowskiego oraz na podstawie list członków POW z lat 1918 – 1919, sporządzonych przez Dominika Miszkiela i Piotra Szyryńskiego.
Łejmel Michał (N – N)
Michał Łejmel urodził się we wsi Zaruby. Był rolnikiem. W POW działał od 21 czerwca 1919 r. w stopniu szeregowego. Brał udział w Powstaniu Sejneńskim. Służył 1,5 roku w Wojsku Polskim. Prosimy o pomoc w sprawie ustalenia daty urodzin i śmierci oraz miejsca wiecznego spoczynku Michała Łejmela.
Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie listy członków POW z lat 1918 – 1919, sporządzonych przez Dominika Miszkiela i Piotra Szyryńskiego.