Robert Pieńczykowski urodził się 7 czerwca 1886 r. w miejscowości Szczebra jako syn Tomasza i Marii.1 Był wnukiem Marcina Pieńczykowskiego, prawnika, obrońcy sądu pokoju powiatu sejneńskiego i wnukiem żony Marcina Elżbiety, z d. Lutostańskiej. Marcin Pieńczykowski pochodził z okolic Poznania, a założył rodzinę i pracował w Sejnach. Tu został pochowany na Starym Cmentarzu. Jego wnuk Robert Pieńczykowski brał udział w Powstaniu Sejneńskim. W pierwszych w II Rzeczypospolitej wolnych wyborach do Rady Miejskiej Sejn został wybrany do pełnienia, od 30 września 1923 r., funkcji radnego. Pracował jako nauczyciel w szkole podstawowej, był druhem, a także naczelnikiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Sejnach. Aresztowany w 7 kwietnia 1940 r. przebywał przez tydzień w niemieckim areszcie w Sejnach, następnie został przewieziony do Działdowa, a dalej do Mauthausen. Zginął w KL Mauthausen-Gusen 5 lutego 1941 r. Zginął tam także jego jedyny syn Marian (nazywanym w Sejnach Rysiem czy też Ryszardem). Prochy, przesłane wdowie, zostały pochowane na Nowy Cmentarzu w Sejnach.
Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł oraz pamięci Sejnian.
1Informacje o dokładnej dacie i miejscu urodzin oraz o imionach rodziców Roberta Pieńczykowskiego pochodzą ze strony internetowej straty.pl, adres: https://straty.pl/szukaj-osoby.php. Na nagrobku mogiły, usytuowanej na Nowym Cmentarzu w Sejnach, podano natomiast rok 1887 jako datę urodzin Roberta Pieńczykowskiego. Por także: Stanisław Buchowski, Rada Miejska w Sejnach w okresie międzywojennym, http://www.astn.pl/r2003/rada.htm [dostęp: 25.05.2021 r.], Irena Staniewicz, Administracja Sejn w okresie międzywojennym, Almanach Sejneński nr 3, Ośrodek ,,Pogranicze – sztuk, kultur, narodów ” w Sejnach, Sejny 2004, s. 141- 167, Irena Staniewicz, Sejny w okresie okupacji hitlerowskiej, Almanach Sejneński nr 4, Ośrodek ,,Pogranicze – sztuk, kultur, narodów ” w Sejnach, Sejny 2005, s. 119 – 193 oraz https://sejny.net/artykul/na-starym-cmentarzu-w/1097608
Wspomnienie:
Maria Dąbrowska pamięta, że jako jeszcze mała dziewczynka była na pogrzebie Roberta Pieńczykowskiego. Zapamiętała swoje dziecięce zdziwienie: na cmentarzu chowano małą trumienkę (urnę), a nie jak zwykle dużą trumnę.
Na Nowym Cmentarzu w Sejnach pochowana jest Kazimiera Pieńczykowska, żona Roberta Pieńczykowskiego, która zmarła w 1966 r. oraz jego rodzice, Tomasz i Maria Pieńczykowscy (informacje pochodzą z napisów odczytanych z cmentarnych nagrobków).