Krejczman, Stanisław (1901 – 1967)

Stanisław Krejczman, syn Józefa, urodził się 21 marca 1901 roku w Sarnetkach. Był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej. W 1918 roku przedostał się do Zambrowa i wstąpił jako ochotnik do Wojska Polskiego. Jako ochotnik brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej począwszy od ofensywy wileńskiej w kwietniu 1919 roku aż po zawieszenie broni w październiku 1920 roku. Otrzymał pamiątkową odznakę Dywizji Litewsko-Białoruskiej. Został zdemobilizowany w 1921 roku. W ramach programu osadnictwa wojskowego otrzymał ziemię w miejscowości Łumbie. Bezskutecznie złożył wniosek o odznaczenie Medalem Niepodległości. Zmarł 2 czerwca 1967 roku. Został pochowany na Starym Cmentarzu w Sejnach.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł1, informacji otrzymanych od Pani Haliny Wichert, córki Bolesława, najmłodszego z czterech braci Krejczmanów oraz na podstawie napisów na cmentarnych nagrobkach, odczytanych przez Sławomira Rutkowskiego.

1Centralne Archiwum Wojskowe https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html

21.03.2023 r.

Dzięki uprzejmości i pomocy Pana Stanisława Jachimowicza nawiązany został kontakt telefoniczny z Panią Wandą Głębocką, wnuczką Stanisława Krejczmana. Z opowiadań swojego ojca Czesława Pani Wanda pamięta, że jej Dziadek w wieku 17 lat zaangażował się, jako ochotnik, w walkę o wolność Polski. W wojnie polsko-bolszewickiej z lat 1919 – 1920 walczył pod Modlinem. Został osadnikiem wojskowym w Łumbiach. Około 1936 roku otrzymał nadanie ziemi z rozparcelowanego majątku Henryka Dochy. Po II wojnie światowej sprzedał otrzymaną za wojenne zasługi ziemię i kupił synowi Witoldowi gospodarstwo rolne w Stabieńszczyźnie. Tu zamieszkał i dożył swoich dni. Urodzeni w Sarnetkach Jan Krejczman, Józef Krejczman  i Stanisław Krejczman byli braćmi, synami Józefa Krejczmana, zmarłego w 1928 r. i Karoliny, zmarłej w 1953 r., pochowanych w jednej mogile na Nowym Cmentarzu w Sejnach. Bracia Józef i Stanisław zostali pochowani w różnych, oddalonych od siebie mogiłach na Starym Cmentarzu w Sejnach, a Jan w Gołdapi. Dziękujemy Pani Wandzie Głębockiej za wzbogacenie naszego wspomnienia o Stanisławie Krejczmanie oraz o jego braciach, Józefie i Janie, a także o czwartym, najmłodszym ich bracie Bolesławie, działaczu Armii Krajowej w okresie niemieckiej okupacji z czasów II wojny światowej.

22.04.2024 r.

Pod adresem https://jzi.org.pl/geneo/ znajdujemy kopię aktu ślubu nr 54/1930 Stanisława Krejczmana: 

ParafiaSejny
Rok1930
Akt54
Data ślubu1930-10-29
Imiona młodegoStanisław
Nazwisko młodegoKrejczman
Miejscowość młodego (parafia)Giby
Miejsce urodzenia młodegoSarnetki
Stan cywilny młodegokawaler
Wiek młodego29
Imiona młodejMarianna
Nazwisko panieńskie młodejLesiecka
Miejscowość młodej (parafia)Łumbie
Miejsce urodzenia młodejŁumbie
Stan cywilny młodejpanna
Wiek młodej20
Imię ojca młodegoJózef 
Imię matki młodegoKarolina
Nazwisko panieńskie matki młodegoChrulska
Imię ojca młodejKazimierz 
Imię matki młodejHelena
Nazwisko panieńskie matki młodejKasperowicz
ŚwiadkowieMichał Adamowicz (30) gospodarz z Sejn, złożył podpis
Antoni Wojciechowicz (27) gospodarz z Zarzecza, złożył podpis
Młody uwagizłożył podpis
Inne uwagi3 zapowiedzi w kościele sejneńskim
Ślubu udzielałks. Antoni Wężyk wikariusz sejneński
Akt podpisałks. Wincenty Astasiewicz
KsięgaŚluby 1927-1930
Osoba indeksującaUrszula Orzechowska
Dodaj do zakładek Link.

2 odpowiedzi na „Krejczman, Stanisław (1901 – 1967)

  1. Kasia komentarz:

    Z tej strony https://zagowiec.wordpress.com/category/wszystkie-wpisy/ wynika, że Stanisław Krejczman we wsi Łumbie był sołtysem (na pewno w 1942 r.)

    • Irena Kasperowicz-Ruka komentarz:

      Serdecznie dziękuję za podanie adresu bardzo ciekawej strony. Polecam wszystkim do przeczytania, znajdziemy tam ważne informacje o Sejneńszczyźnie, o różnych Sejnianach, o Stanisławie Krejczmanie także.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *