Konstanty Obuchowski urodził się 23 listopada 1895 r. we wsi Smolany, w gminie Sejny, syn Franciszka i Marianny, z domu Kneblewskiej. Był rolnikiem. W POW działał pod pseudonimem „Kamieniecki”. W 1932 r. został odznaczony Medalem Niepodległości („Monitor Polski” nr 167/1932, Dział C. poz. 1048). Odznaczenie i dyplom zostały wysłane pod wskazany adres w Smolanach dnia 7 października 1933 r., a legitymacja o numerze 71 II- 15/4466 dnia 7 kwietnia 1934 r. Niestety w Sejnach nie możemy odnaleźć jego grobu, chociaż są na sejneńskich cmentarzach mogiły, w których pochowane są osoby o nazwisku Obuchowski.
Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł1.
1 Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html
8.09.2024 r.
Pod adresem https://www.facebook.com/p/GRH-Garnizon-Suwa%C5%82ki-100064456489275/?locale=pl_PL znajdujemy ciekawą biografię Konstantego Obuchowskiego:
Obuchowski Konstanty „Kamieniecki”, ur. 23 XI 1895 roku w Smolanach w gminie Sejwy, syn Franciszka i Marii z Kneblewskich. Ukończył szkołę początkową. W 1915 roku wstąpił jako ochotnik do 44 Pułku Kozaków Dońskich, a od stycznia 1918 roku służył w 3 Pułku Ułanów I Korpusu Polskiego w Rosji. Po demobilizacji Korpusu wrócił do Smolan. Plutonowy. Był członkiem POW od 1 VI do 15 XI 1919 roku (według innych dokumentów od 10 VII do 30 VIII 1919 roku). Podczas pobytu w czerwcu 1919 roku w Smolanach pchor. Józefa Sibery „Hełkowski” i Piotra Szyryńskiego i po powołaniu tam komendy lokalnej (miejscowej ?) został wyznaczony jej komendantem. W czasie powstania sejneńskiego „dowodził sekcją w kompanii pchor. Juchniewicza [prawdopodobnie chodzi o kompanię Piotra Łankiewicza]. Brał udział w rozbrojeniu litewskich placówek w Krasnopolu, Ryżówce, Tartaku, Wigrach oraz walkach o Sejny. W arkuszu ewidencyjnym z 1929 roku napisał: „W dniu następowania na Tartak po drodze do Tartaku we wsi Ryżówka odległej od Tartaku o 2 kilometry w domu P. Bucki zamieszkiwał kapitan litewski i 20 żołnierzy. Gdy patrol spostrzegł nasz oddział Litwini zaczęli nas ostrzeliwać, my odpowiedzieliśmy strzałami i po upływie paru kwadransów zdobyliśmy dom P. Bucki i wzięliśmy do niewoli kapitana litewskiego i jego żołnierzy, a w Tartaku wzięliśmy do niewoli 60 żołnierzy litewskich bez wystrzału. W Wigrach był również posterunek litewski. Ci również rozpoczęli z nami ogień i tam my jednego Litwina ranili. W Sejnach, kiedy Litwini chcieli zdobyć na powrót od nas miasto rozpoczęli ogień nad świtem od Borku ulicy Kalwaryjskiej. My po długim ostrzeliwaniu odstępowalim. Był dowódcą w naszej komp. por. [Zygmunt] Żubr i tam nas trochę potrzepali, a na ulicy Węgierskiej przyłączył się do naszej kompanii, która była połowa rozbita por. Zawadzki i krzyknął za mną bo tu obchodzi nas z tyłu kupa Litwinów i kiedy rozpoczęlim ostrzeliwać oni również odpowiedzieli strzałami, a ponieważ por. Zawadzki był na koniu, więc na niego wzięli najlepszy cel i został zabity, a po silnym natarciu Litwinów zostało kilku naszych ranionych i my odstąpili za miasto, a w mieście zostały ranione i zabite”. Następnie służył w Wojsku Polskim. W okresie międzywojennym mieszkał w Smolanach i pracował jako rolnik. Był członkiem Placówki Sejwy Związku Peowiaków. Był odznaczony Medalem Niepodległości (w 1932 roku) oraz Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918–1921.
Opracował Krzysztof Skłodowski.
27.09.2024 r.
Dzięki uprzejmości Pani Janiny Zawadzkiej, wnuczki pochowanego w Smolanach Piotra Niewulisa dowiedzieliśmy się, iż Konstanty Obuchowski został pochowany na cmentarzu parafialnym w Smolanach. Pani Janina Zawadzka będzie poszukiwać kontaktu z rodziną, aby określić datę jego zgonu oraz prosić o fotografię mogiły.
17.10.2024 r.
Dzięki uprzejmości Pana Henryka Stopnickiego z Suwałk dowiedzieliśmy się, że Konstanty Obuchowski zmarł w 1980 r. Został pochowany na cmentarzu w Smolanach w bardzo skromnej mogile.