Puczyłowski, Franciszek (1899 – 1971), zarejestrowany GRÓB WETERANA

Franciszek Puczyłowski urodził się w1899 r. we wsi Babańce, w gminie Krasnopol. W 1933 r. został odznaczony Medalem Niepodległości („Monitor Polski nr 131/1933, Dział C. poz. 637). Odznaczenie to potwierdza, że musiał być Powstańcem Sejneńskim i/lub uczestnikiem wojny polsko bolszewickiej 1920 r.  Zmarł w 1971 roku i został pochowany na Starym Cmentarzu w Sejnach. Prosimy Rodzinę o pomoc w uzupełnieniu tego skromnego wspomnienia.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł1 oraz napisów na cmentarnym nagrobku, które odczytała Marta Dziemido i Sławomir Rutkowski.

1 Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html

Zarejestrowany GRÓB WETERANA
Na podstawie art.3 ust. 11 ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski (Dz. U. z 2018 r., poz. 2529) Prezes Instytutu Pamięci Narodowej poinformował, że mogiła Franciszka Puczyłwskiego, pochowanego na  Starym Cmentarzu Parafialnym w Sejnach, została wpisana do centralnej ewidencji grobów  weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Tabliczkę z napisem GRÓB WETERANA WALK O WOLNOŚC I NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI  oraz zaświadczenie z numerem ewidencyjnym mogiły dnia 23 sierpnia 2023 r. wręczył w Sejnach przedstawicielom Rodziny Pan dr Marek Jedynak, Dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku w czasie uroczystości specjalnie w tym celu zorganizowanej w siedzibie Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów przez Panią Beatę Dźwilewską, Prezesa Stowarzyszenia Zwolenników Idei Upamiętniania Komendanta ,,ZIUK” i członków Stowarzyszenia, przy współpracy z Panią Barbarą Miszkiel oraz z grupą przedstawicieli powstańczych rodzin w składzie: Halina i Jan Dzienisiewicz, Marta Dziemido, Irena Kasperowicz-Ruka, Bernard Kozakiewicz, Sławomir Rutkowski, Henryk Sylwista, a przede wszystkim przy życzliwej pomocy Księdza Prałata Zbigniewa Bzdaka, Proboszcza Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach. 

23.04.2024 r.

Pod adresem https://jzi.org.pl/geneo/ znajdujemy kopię aktu ślubu nr 12/1923 Franciszka Puczyłowskiego i Anny Marianny Rynkiewicz:

ParafiaSejny
Rok1923
Akt12
Data ślubu1923-02-07
Imiona młodegoFranciszek
Nazwisko młodegoPuczyłowski
Miejscowość młodego (parafia)Babańce
Miejsce urodzenia młodegoSkustele
Stan cywilny młodegokawaler
Wiek młodego23
Imiona młodejAnna Marianna
Nazwisko panieńskie młodejRynkiewicz
Miejscowość młodej (parafia)Stabieńszczyzna
Miejsce urodzenia młodejStabieńszczyzna
Stan cywilny młodejpanna
Wiek młodej21
Imię ojca młodegoAleksander
Imię matki młodegoPaulina
Nazwisko panieńskie matki młodegoGaber
Imię ojca młodejStanisław
Imię matki młodejFranciszka
Nazwisko panieńskie matki młodejGałdzewicz
ŚwiadkowieJózef Puczyłowski (32) gospodarz z Żegar
Stanisław Sitko (42) gospodarz z Lasanki
Inne uwagi3 zapowiedzi w kościele sejneńskim
Ślubu udzielałks. Adam Jasionowski proboszcz sejneński
Akt podpisałKs. Adam Jasionowski proboszcz sejneński
KsięgaŚluby 1920-1923
Osoba indeksującaUrszula Orzechowska
Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *