Wacław Jachimowicz urodził się 1 września 1893 roku w Okółku, w gminie Giby. Był synem Piotra i Dominiki. Na wniosku o odznaczenie Medalem Niepodległości jako adres miejsca zamieszkania podana jest wieś Okółek. Wniosek o odznaczenia został odrzucony 25 czerwca 1938 r. Nominowanie do odznaczenia Medalem Niepodległości potwierdza jednak, że musiał być Powstańcem Sejneńskim i/lub uczestnikiem wojny polsko–bolszewickiej 1920 r. W Sejnach na obu cmentarzach nie znaleziono jego grobu. Jest co prawda pochowany na Starym Cmentarzu Wacław Jachimowicz, który urodził się w 1928 roku, a zmarł w 2004 roku. Powołując się na silną na Sejneńszczyźnie tradycję przechodzenia imienia z ojca na syna można przypuszczać, że być może był synem Wacława Jachimowicza, urodzonego w 1893 r. w Okółku. Prosimy rodzinę o pomoc w ustaleniu daty jego śmierci oraz miejsca wiecznego spoczynku.
Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł1 oraz napisu na cmentarnym nagrobku.
1 Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html
5.09.2022 r.
Jachimowicz, Wacław (1893 – ?)
Jachimowicz Wacław, ur. 1 IX 1893 roku w Okółku w gminie Giby, syn Piotra i Dominiki. Do 1913 roku był przy rodzicach i pracował dorywczo jako pracownik leśny. W 1913 roku wyjechał do USA, gdzie pracował w kopalni węgla „Deendobli”. 17 X 1917 roku zgłosił się jako ochotnik do Armii Polskiej we Francji. Po przejściu przeszkolenia w obozie szkoleniowym w Kanadzie został skierowany do Francji, gdzie wcielono go do 3 Pułku Strzelców Polskich. Brał udział w walkach na froncie i został ranny w lewą rękę. Po wyleczeniu wrócił do pułku. W 1919 roku wraz z Armią Polska we Francji przybył do Polski, gdzie pułk został przemianowany na 45 Pułk Piechoty Strzelców Kresowych. W jego szeregach brał udział m.in. w walkach pod Szepietówką, Równem, Łuckiem. 23 IV 1920 roku został zdemobilizowany. 1 I 1921 roku objął posadę gajowego w Nadleśnictwie Pomorze. W 1937 roku był gajowym w Okółku. W 1938 roku jego wniosek o odznaczenie Medalem Niepodległości został odrzucony.
Opracował Stanisław Jachimowicz1.
1 Giby. Nasza historia. https://www.facebook.com/people/Giby-Nasza-Historia/100064055194808/
Irena Kasperowicz-Ruka dodaje, że na obu sejneńskich cmentarzach nie możemy odszukać mogiły Wacława Jachimowicza, urodzonego 1 września 1893 r. w Okółku. Prosimy rodzinę, krewnych i znajomych o pomoc w ustaleniu daty jego śmierci oraz miejsca wiecznego spoczynku.
Pan Józef Szarejko z Gib przypuszcza, że Wacław Jachimowicz mógł zostać pochowany w Mikaszówce. Pan Józef pamięta, że osoby zamieszkałe w okolicach Okółka i Rygolu były chowane właśnie tam. Prosimy o pomoc w ustaleniu, czy Wacław Jachimowicz spoczywa w Mikaszówce, a jeśli tak, to jaka data jego śmierci zapisana jest na pomniku.
3.05.2024 r.
Zauważmy, że Wacław Jachimowicz, ur. w 1893 r. oraz pochowany na Starym Cmentarzem w Sejnach Jan Jachimowicz (1870 – 1942) a także Stanisław Jachimowicz, plutonowy 41. Pułku Piechoty, zmarły w Suwałkach w 1920 r., byli braćmi.
Grób pradziadka został chyba zniszczony przez komunistów obok rzeki zepchnięty do wody. Przynajmniej taką historię w rodzinie słyszałem. Posiadam życiorys spisany ręką pradziadka w którym opis który Państwo wskazali zgadza się w pełni. Życiorys przetrwał ukrywany w podwójnym dnie szuflady. Za opowiedzenie historia Pradziadka mama była wyrzucona ze szkoły w czasach PRL. Ps .W e-maili w danych później wskaże numer email mojej mamy. Nasza rodzina jest rozsiana po całej Europie. W Polsce mieszka dalszą część naszej rodziny na Dolnym Śląsku. siostra moja mieszka na we Francji natomiast moja mama mieszka w Niemczech. Mama była kurierem solidarności jako nastolatka przemycała ulotki .Było by wspaniałe gdyby historia i zniszczeniu grobu przez komunistów się nie potwierdziła i gdybyśmy mogli odnaleźć miejsce pochówku Pradziadka. Natomiast życiorys Pradziadka jest największą pamiątką rodzinną która była przechowywana w tajemnicy między innymi w podwójnym dnie szuflady regału rodzinnego w tajemnicy przed władzami PRL
Natomiast życiorys pradziadka tak jak piesze zawsze był największą pamiątką rodzinną ukrywaną w podwójnym dnie szuflady w regale. Życie człowieka spisane przez niego na jednej kartce papieru jego emigracja za chlebem do USA taka sama jak wieku Polaków robi i to jak zareagował na zryw patriotyczny to że przeszedł szkolenie w Kanadzie w tym odniesione rany dosłownie wszytko . Potem jaki gajowy pracował a jeśli dobrze pamiętam został zdemobilizowany że wzglendu na wiek. W każdym razie tak jak napisałem w komentarzu pierwszym to podałem email do kontaktu w tych skrzynkach pod komentarzem w trakcie pisania do kontaktu z moją mamą. Dziadek natomiast pochodził ze wsi Okółek. Cała rodzina rozsiana po Europie. Ja jestem złotnikiem i przechowuje życiorys pradziadka wpisany przez niego. Na tik-toku zrobiłem nawet filmik na którym możecie Państwo zobaczyć ten życiorys. Zawsze myślałem że wojna wywarła na nim ogromny wpływ ponieważ pisał bardzo konkretnie i spisał życiorys na jednej kartce. Pozdrawiam serdecznie
Raczej wątpię aby ten pochowany na starym Cmentarzu Wacław Jachimowicz, który urodził się w 1928 roku, a zmarł w 2004 roku był rodziną. Mój Dziadek nazywał się Edward Jachimowicz a jego brat to był Wacław Jachimowicz urodzony bodajże w 1940r. A zmarł w roku 1992 r pochowany został na Dolnym Śląsku w miejscowości Pobiedna. Dziadek Edward Jachimowicz też tam jest pochowany. Sprawdzę w życiorysie Pradziadka i więcej szczegółów natomiast proszę skontaktujcie się z moją mamą na adres email który wskazałem i prześlemy wam skany życiorysu Pradziadka który został wpisany przez Pradziadka.
Tylko że powstanie w Sejnach jest chyba w innych datach teraz patrząc na życiorys pradziadka tomsa w nim daty takie jak 1917 i inne chyba a życiorys zakończony jest podpisem pradziadka i datą 1936r. W linku tutaj na Facebook zamieściłem życiorys Pradziadka. Nie jestem historykiem ale chyba powstanie Sejneńskie było w latach 1794 przynajmniej tak twierdzi wujek google. Natomiast to co opisaliscie Państwo to się zgadza w życiorysie Pradziadka są chyba innne daty niżeli 1794. Historykiem nie jestem ale wieś Okółek była wspominana wielokrotnie przez mojego dziadka Edwarda i jego brata Wacława jako wieś z której pochodzą tak samo jak to że w rodzinie panowało przekonanie że pradziadek otrzymał odznaczenie. Podaję link do Facebooka znajdziecie na nim życiorys pradziadka Pozdrawiam serdecznie. Poniżej link do zdjęć życiorysu pradziadka mojego. https://www.facebook.com/share/p/15n6GcU3JF/
Życiorys pradziadka był przechowywany w podwójnym dnie szuflady w regale w tajemnicy przed między innymi władzami PRL. Moja rodzina przyjechała na Dolny Śląsk ponieważ były wobec nich podejmowane represje w miejscu w którym mieszkali wcześniej że względny że pradziadek walczył o Polskę. Jeśli data Powstania w Sejneńskiego nie zgadza się z datami zawartymi przez mojego pradziadka w spisanym przez niego życiorysie to może oznaczać że albo szukacie grobu innego człowieka albo z racji tego że wielokrotnie od wielu lat zamieszczałem publicznie życiorys mojego pradziadka w sieci Internet to ktoś poprostu spisał jego życiorys częściowo i taka osoba prubóje podpiąć to pod jakąś inną osobę tworząc tożsamość dla kogoś innego. Jak mówię życiorys który znajdziecie w linku był przechowywany w rodzinie w tajemnicy przez ogrom czasu i dopiero około dziesięć lat temu został przezemnie po raz pierwszy upubliczniony. Z tym co Państwo opisaliście to wypisz wymaluj historia życia pradziadka mojego z tą różnicą że w rodzinie panuje przekonanie od zawsze że Pradziadek otrzymał odznaczenie.ndalsze losy rodziny były dość burzliwe. Mój dziadek Edward i jego brat przeprowadzili się na Dolny Śląsk i pochodzą ze wsi okółek ale chyba w tej wsi było dużo ludzi o nazwisku Jachimowicz. Jak mówię to pradziadka życiorys po raz pierwszy został przezemnie zamieszczony około 10 lat temu w mediach społecznościowych . Po tym jak w jakiś sposób algorytm google sprawił że odkryłem Państwa post to zamieściłem ponownie zdjęcia historia mojego pradziadka napisanej przez niego. Proszę spójrzcie na link tu są zdjęcia życiorysu który jest tylko na jednej kartce. Życie człowieka spisane przez niego na jednej kartce. Pozdrawiam serdecznie. https://www.facebook.com/share/p/1EPjDiGc7M/
Dziękujemy za ważne informacje i prosimy o podanie daty śmierci, nazwy cmentarza i miejscowości, w której zniszczono mogiłę pochowanego tam Wacława Jachimowicza.
Dzięki tej stronie Pan Stanisław Jachimowicz nas odnalazł.
Rodzina Jachimowicz której przodkowie walczyli o Polskę odnalazła swoje korzenie i historię. To naprawdę piękne.
Zarówno to że w Sejnach jak i w późniejszych działaniach rodzina brała udział w Walce o Polskę. Pozdrawiam serdecznie Pana Stanisława i mam cichą nadzieję że grób Pradziadka nie został zniszczony w czasach PRL że kiedyś się ten grób odnajdzie.