Franciszek Okulanis urodził się w 1900 r. we wsi Gawiniańce, w gminie Sejny. Jego wniosek o odznaczenie Medalem Niepodległości został odrzucony 7 stycznia 1939 r. Odrzucenie wniosku o odznaczenie nie neguje jednak faktu, że był do niego nominowany. Do złożenia wniosku upoważniał bowiem w tym czasie jedynie bezpośredni udział w Powstaniu Sejneńskim i/lub w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. bądź wspieranie działań niepodległościowych tego okresu w inny skuteczny sposób.
Franciszek Okulanis mieszkał całe życie w Gawiniańcach. Z sześciorga jego dzieci obecnie żyje jeszcze Syn Jerzy, który potwierdza udział ojca w Powstaniu Sejneńskim.
Franciszek Okulanis ukończył szkołę na poziomie podstawowym. Pracował w nadleśnictwie, w mleczarni, w urzędzie gminnym w Krasnopolu, a po przejściu na emeryturę prowadził domowe biuro pomocy ludziom w pisaniu podań. Zmarł 21 lutego 1977 r. i został pochowany w Sejnach na Nowym Cmentarzu.
Na liście ofiar Obławy Augustowskiej 1945 r. wymieniony jest Okulanis Witold, syn Józefa i Teofili, urodzony 16.01.1896 roku w Gawiniańcach, zamieszkały we wsi Gawiniańce. Prosimy rodzinę i krewnych o odpowiedź na pytanie, czy Franciszek Okulanis i Witold Okulanis byli braćmi?
Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł1, relacji Syna Jerzego Okulanisa oraz na podstawie napisów na cmentarnym nagrobku, które odczytała Halina Dzienisiewicz.
1 Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html
Zarejestrowany GRÓB WETERANA
Na podstawie art.3 ust. 11 ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski (Dz. U. z 2018 r., poz. 2529) Prezes Instytutu Pamięci Narodowej poinformował, że mogiła Franciszka Okulanisa, pochowanego na Nowym Cmentarzu Parafialnym w Sejnach, została wpisana do centralnej ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Tabliczkę z napisem GRÓB WETERANA WALK O WOLNOŚC I NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI oraz zaświadczenie z numerem ewidencyjnym mogiły dnia 23 sierpnia 2023 r. wręczył w Sejnach przedstawicielom Rodziny Pan dr Marek Jedynak, Dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku w czasie uroczystości specjalnie w tym celu zorganizowanej w siedzibie Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów przez Panią Beatę Dźwilewską, Prezesa Stowarzyszenia Zwolenników Idei Upamiętniania Komendanta ,,ZIUK” i członków Stowarzyszenia, przy współpracy z Panią Barbarą Miszkiel oraz z grupą przedstawicieli powstańczych rodzin w składzie: Halina i Jan Dzienisiewicz, Marta Dziemido, Irena Kasperowicz-Ruka, Bernard Kozakiewicz, Sławomir Rutkowski, Henryk Sylwista, a przede wszystkim przy życzliwej pomocy Księdza Prałata Zbigniewa Bzdaka, Proboszcza Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach.
Franciszek Okulanis był szwagrem mojego dziadka Stanisława Buchowskiego, ożeniony z Władysławą Buchowską. Jest szeroko opisany w tekście autorstwa dr Krzysztofa Skłodowskiego z moimi załącznikami (https://zagowiec.wordpress.com/2022/05/01/franciszek-okulanis/ )
Franciszek Okulanis i Witold byli kuzynami, nie braćmi, ale i szwagrami. Obaj mieli za żony siostry mojego dziadka Stanisława Buchowskiego; Franciszek Władysławę a Witold Agatę.
Dokladna data ur Franciszka Okulanisa – 25.12.1900. Był synem Tomasza (1856- ) i Anny Paszkiewicz (1860- ).