Ogórkis, Ignacy (1897 – 1973), zarejestrowany GRÓB WETERANA

Ignacy Ogórkis urodził się 14 czerwca (w innym dokumencie 14 sierpnia) 1897 r. we wsi Konstantynówka, w gminie Giby. Był synem Ignacego i Elżbiety Wilkiel. Pracował jako rolnik. W POW działał od początku 1919 r. Brał udział w Powstaniu Sejneńskim. W 1932 r. został odznaczony Medalem Niepodległości („Monitor Polski” nr 167/1932, Dział C. poz. 1052). Został także odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi. Zmarł 21 czerwca 1973 r. Został pochowany na Starym Cmentarzu w Sejnach.

Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie podanych źródeł1 oraz napisów na cmentarnym nagrobku.

1 Centralne Archiwum Wojskowe: https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_kartoteka_personalno_odznaczeniowa/?strona=3&szufladka=KARA-KARN oraz LISTA ODZNACZONYCH KRZYŻEM I MEDALEM NIEPODLEGŁOŚCI https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/74,Lista-odznaczonych-Krzyzem-Niepodleglosci.html, Listy członków POW z lat 1918 – 1919, sporządzone przez Dominika Miszkiela i Piotra Szyryńskiego.

Ogórkis Ignacy, ur. 14 VI 1897 roku w Konstantynówce w gminie Giby, syn Ignacego i Elżbiety z domu Wilkiel. Członek POW. Rolnik. W latach 30. mieszkał w Pomorzu w gminie Giby. Zmarł w 1972 roku. Został pochowany na „starym” cmentarzu w Sejnach. W 1932 roku „Za długotrwałą pracę i walkę o niepodległość w szeregach P.O.W. na Suwalszczyźnie” został odznaczony Medalem Niepodległości.

Opracował Krzysztof Skłodowski.

10.06.2025 r.

Ogórkis Ignacy „Szczerbiec”, ur. 14 VI 1897 roku w Konstantynówce w gminie Giby, syn Ignacego i Elżbiety z Wilkielów. Ukończył trzyoddziałową szkołę początkową i następnie żył „przy ojcu, dróżniku”. W życiorysie złożonym w Komisji Kwalifikacyjnej POW napisał: „W miesiącu marcu 1919 roku wstąpiłem do Komendy Lokalnej Posejnele Nr 4 pod dowództwem Komendanta Piotra Szyryńskiego pod pseudonimem »Szczerbiec« [według zaświadczenia Powiatowej Komisji Kwalifikacyjnej był członkiem POW 1 III do 15 IX 1919 roku]. W Organizacji brałem udział we wszystkich zbiórkach i ćwiczeniach. W dniach 23, 24 i 25 sierpnia 1919 roku brałem udział w bitwie pod Sejnami i w rozbrajaniu Litwinów. Po wystąpieniu z P.O.W., w dniu 1 września 1919 roku – do wojska wstąpić nie mogłem, gdyż miałem ojca staruszka lat 70 bez niczyjej opieki, gospodarstwa nie posiadałem, więc musiałem szukać pracy zarobkowej, by go wyżywić”. 22 V 1920 roku został powołany do obowiązkowej służby wojskowej i wcielony do Batalionu Sanitarnego Nr 3 w Grudziądzu, a następnie odesłany do Grodna i brał „czynny udział we wszystkich staczanych przez ten batalion walkach z bolszewikami”. 18 XII 1921 roku został zdemobilizowany. W latach 20. pracował jako wyrobnik, a w latach 30. dróżnik. Mieszkał w Pomorzu Wielkim w gminie Giby. Był członkiem Placówki Giby Związku Peowiaków. 20 IX 1922 roku ożenił się w Sejnach z Anną z Kalinowskich (ur. ok. 1903 roku w Deguciach), córką Karola i Józefy z domu Rudzis. Zmarł 21 VI 1973 roku. Został pochowany na „starym” cmentarzu w Sejnach. W 1932 roku „Za długotrwałą pracę i walkę o niepodległość w szeregach P.O.W. na Suwalszczyźnie” został odznaczony Medalem Niepodległości.

Opracował Krzysztof Skłodowski.

Zarejestrowany GRÓB WETERANA

Na podstawie art.3 ust. 11 ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski (Dz. U. z 2018 r., poz. 2529) Prezes Instytutu Pamięci Narodowej poinformował, że mogiła Ignacego Ogórkisa, pochowanego na  Starym Cmentarzu Parafialnym w Sejnach, została wpisana do centralnej ewidencji grobów  weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Tabliczkę z napisem GRÓB WETERANA WALK O WOLNOŚC I NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI  oraz zaświadczenie z numerem ewidencyjnym mogiły dnia 23 sierpnia 2023 r. wręczył w Sejnach przedstawicielom Rodziny Pan dr Marek Jedynak, Dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku w czasie uroczystości specjalnie w tym celu zorganizowanej w siedzibie Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów przez Panią Beatę Dźwilewską, Prezesa Stowarzyszenia Zwolenników Idei Upamiętniania Komendanta ,,ZIUK” i członków Stowarzyszenia, przy współpracy z Panią Barbarą Miszkiel oraz z grupą przedstawicieli powstańczych rodzin w składzie: Halina i Jan Dzienisiewicz, Marta Dziemido, Irena Kasperowicz-Ruka, Bernard Kozakiewicz, Sławomir Rutkowski, Henryk Sylwista, a przede wszystkim przy życzliwej pomocy Księdza Prałata Zbigniewa Bzdaka, Proboszcza Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach. 

Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „Ogórkis, Ignacy (1897 – 1973), zarejestrowany GRÓB WETERANA

  1. Rodzina Ogórkisa Ignacego komentarz:

    Dzisiaj mąż przywiózł karteczkę zostawioną na nagrobku swego dziadka, czyli Ignacego Ogorkisa. My nawet nie wiedzieliśmy że brał udział w tym wydarzeniu. . Teściową pytałam to też nie wiedziała o tym( żona jego syna). Nasz syn też ma na imię ignacy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *