(Por. Powstańcy Sejneńscy. Część I – Wspomnienia i relacje. Część II – Notki biograficzne. Praca zbiorowa pod red. Sławomira Rutkowskiego. Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, Sejny 2020, wydanie II, s. 37.)
Stanisław Rapczyński urodził się 28 września 1897 r. w Sumowie w gminie Krasnopol. Syn Józefa i Teresy, z domu Buczkowskiej, brat Zofii Staniewicz. W Powstaniu Sejneńskim walczył w „Grupie Sumowo”. Wykazał się walecznością, o której wspominano w literaturze dotyczącej Powstania Sejneńskiego1. Został odznaczony Medalem Niepodległości („Monitor Polski” nr 102/1933). Z ustnej relacji Krewnych, Marii i Andrzeja Staniewicz dowiadujemy się, że był dobrym gospodarzem i wielkim społecznikiem, wraz z żoną wychował trzech synów i dwie córki. W 1945 r. Stanisław Rapczyński zaginął bez wieści w Obławie Augustowskiej. Podzielił los wszystkich ofiar tej Obławy. Do dzisiaj nie wiadomo, kiedy będzie można dotrzeć do miejsca, w którym zostały pochowane ofiary tego ludobójstwa. W Jego rodzinnym domu mieszka obecnie wnuczka.
Opracowała Irena Kasperowicz-Ruka na podstawie ustnej relacji krewnych, Marii i Andrzeja Staniewiczów.
1 Wiesław Jan Wysocki, Powstanie Sejneńskie 1919, wydawcy: Fundacja Historia i Kultura, Wydawnictwo Bellona, Warszawa, 2019, Rozdział V Zwycięskie Powstanie Sejneńskie, s. 40.
Zdjęcie pochodzi z wystawy ,,Lipcowi. Twarze Obławy Augustowskiej”, zorganizowanej w październiku 2022 r. przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie przez Instytut Witolda Pileckiego.
Z rozmowy z Panią Teresą Stefańską, wnuczką Stanisława Rapczyńskiego dowiedzieliśmy się, że na cmentarzu w Sejnach została pochowana Stefania Rapczyńska, żona Stanisława Rapczyńskiego oraz jego syn Ireneusz, ojciec Pani Teresy Stefańskiej.
W biogramie Stanisława Rapczyńskiego jest błąd dotyczący jego matki. Faktycznie matką była Teresa Buchowska a nie “Buczkowska”, córka Tomasza i Ewy Uminowicz, urodzona 9.04.1864 r. we wsi Birżynie.